П ървата индийска космическа сонда "Мангалян", която през декември миналата година напусна земната орбита и пое към Марс, днес успешно беше изведена на орбита около "Червената планета", съобщи Индийската организация за космически изследвания.
"Mангалян", който струва 72 млн. долара, беше изстреляна в космоса на 5 ноември на 2013 г. На борда му има пет изследователски модула. Два от тях ще направят 360-градусови снимки на повърхността на планетата и ще търсят минерали. Един ще изследва атмосферата, а друг ще направи карта колко вода има, ако бъде открита. Петият инструмент ще търси следи от метан в атмосферата на Марс. Досега телескопи от Земята засякоха следи от метан. В същото време обаче изпратеният от НАСА роувър "Кюриосити" не успя да потвърди наличието на газа в атмосферата. Според авторите на проекта, основната цел на мисията е да се тестват технологии, необходими за бъдещата индийска пилотирана програма към Марс.
"Индия стана първата страна, която (от първия опит) можа успешно да реализира мисия на Марс", заяви премиерът Нарендра Моди, който наблюдаваше извеждането на "Мангалян" в орбита. /БГНЕС /
Първата индийска космическа сонда изведена в орбитита около Марс
Първата индийска космическа сонда "Мангалян", която през декември миналата година напусна земната орбита и пое към Марс, днес успешно беше изведена на орбита около "Червената планета", съобщи Индийската организация за космически изследвания.
24 септември 2014, 08:05
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!