Д енят на отворените врати на МВЕЦ "Церово" се превръща в традиция и като всяка традиция тя трябва да бъде промотирана. Най-добрият начин това да стане е като се свърже съвременното изкуството с високотехнологичния производствен свят.
Това заяви инженер Пламен Дилков, директор на ПВБ Пауър България АД, предаде репортер на БГНЕС.
За поредна година МВЕЦ "Церово" отвори врати, за да запознае жителите на Своге и околността с най-модерните и екологично чисти методи за производство на евтино електричество. Всички желаещи можеха да обиколят водната централа, да видят как работи инсталацията, а заедно с това и да се повеселят.
Тази година собствениците бяха поканили студенти от магистратура "Скулптура" на Националната художествена академия в София. За изработването на скулптурата те са използвали естествени материали. Тяхната идея е свързана с конкретното място - микровецът и как той се вписва в околната среда.
"Поканихме студенти, които да интерпретират това, което виждат наоколо и да го превърнат в нещо, което е тяхната идея. Те тръгнаха от ландшафта, централата, логото на нашата фирма и превърнаха всичко това в една многослойна скулптура", обясни инженер Дилков.
Пърформансът е поставен на входното съоръжение на централата, на мястото където се генерира електричеството. Той беше реализиран по време на самото събитие пред погледите на гостите.
"За пърформанса бяха използвани изцяло рециклирани материали. След събитието скулптурата ще бъде превърната отново в началните материали, които отново ще бъдат използвани за технологични цели. Да не забравяме, че ние се намираме на територията на една водноелектрическа централа, а това е най-екологичният начин за производство на електроенергия. По тази причина търсехме и пърформансът да бъде в симбиоза с това", заяви инженер Дилков.
МВЕЦ "Церово" е част от проекта "Среден Искър", който се осъществява съвместно от ПВБ Пауър България АД и Община Своге на базата на публично-частното партньорство. Проектът предвижда изграждането на общо девет малки ВЕЦ от руслов тип по поречието на река Искър. В експлоатация са пуснати вече 5 от тях.
МВЕЦ "Церово" е с инсталирана мощност 3, 250 мегавата. Тя генерира годишно производство от 17 милиона киловатчаса. В МВЕЦ "Церово" нагледно са показани принципите на устойчивото развитие, които можем да пипнем и да почувстваме директно. Публично-частното партньорство с община Своге позволява на Искърското дефиле да се докосне до богатствата, с които природата ни е дарила. Превръщайки водата в енергия, община Своге повишава жизнения стандарт на населението и става все по-малко зависима от държавния бюджет. /БГНЕС /
Пърформанс на деня на откритите врати на МВЕЦ "Церово"
Денят на отворените врати на МВЕЦ "Церово" се превръща в традиция и като всяка традиция тя трябва да бъде промотирана. Най-добрият начин това да стане е като се свърже съвременното изкуството с високотехнологичния производствен свят.
26 октомври 2014, 16:20
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!