П резидентът Георги Първанов назначи за конституционни съдии проф. д-р Димитър Токушев, декан на Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски", и доц. д-р Пламен Киров, който оглави правния съвет на държавния глава, след като Борис Велчев бе избран за главен прокурор.
На 3 октомври изтече мандатът на четирима членове на Конституционния съд, включително и на шефа му Неделчо Беронов.
В края на септември съдебната власт първа попълни квотата си, като избра Благовест Пунев. Последният вакантен пост трябва да бъде зает от кандидат, избран от Народното събрание.
Димитър Токушев е роден на 9 декември 1946 г. в Силистра. През 1982 г. защитава кандидатска дисертация на тема "Създаване на българското буржоазно наказателно право в периода 1877-1896 г.", от 1990 г. е доцент, а от 2004 г. - професор по история на българската държава и право.
Освен в Софийския университет, чете лекции и в Историко-правния факултет на Великотърновския университет "Св. Кирил и Методий", както и в Академията на МВР.
От май 2003 г. е декан на Юридическия факултет на СУ. Същата година става член на Комисията по предоставяне на убежище към администрацията на президента и член на Висшия съдебен съвет, където оглавява комисията по правна политика и е член на комисията за борба с корупцията в съдебната власт.
Автор е на монографиите "Народният съд 1944-1945 г. (правно-историческо проучване)", "История на новата българска държава и право", "Съдебната власт в България", както и на учебни помагала, студии и статии в различни области на историята на българската държава и право.
Пламен Киров е роден на 5 декември 1960 г. в Плевен. От 2004 г. е доцент по конституционно право в СУ. Преподава и във Великотърновския университет "Св. Кирил и Методий".
Бил е заместник-председател на Централната избирателна комисия (ЦИК) в парламентарния вот през 2005 г., както и неин член в изборите през 1997 г., зам.- председател на ЦИК за президентските избори през 1996 г. и 2001 г., както и член на ЦИК за местни избори в периода 1995-2003 г.
Киров е член на българската секция на Международната комисия на юристите, на Българската асоциация по конституционно право, на Българската асоциация по философия на правото, на Националната юридическа фондация, както и на Съюза на юристите в България.
Автор е на монографията "Президентът в българския конституционен модел", както и на изследванията "Принципи на избирателната система", "Избирателната система в търсене на съгласие", "Политически избирателни системи" и др.
Управляващата коалиция внесе в деловодството на парламента проекторешение за създаване на временна комисия за промени в Конституцията, предаде БТА.
Предлага се комисията да има 19 членове, като се запазва съотношението на политическите сили от комисията при предишната промяна в основния закон.
Очаква се левицата да предложи в комисията да влязат Любен Корнезов, Александър Арабаджиев, Георги Близнашки, Михаил Миков, Мая Манолова, Татяна Дончева и Янаки Стоилов; ДПС - Лютви Местан, Христо Бисеров и Ремзи Осман, а НДСВ - Камелия Касабова, Анелия Мингова, Огнян Герджиков и Борислав Ралчев.
Вероятно предложението на ОДС ще бъде за Филип Димитров, на ДСБ - за Екатерина Михайлова, на БНС - за Борислав Българинов.
При третата поправка в конституцията "Атака" отказа да участва в комисията и не излъчи свой представител. Ако сега групата реши да се включи в работата на комисията, най-вероятно нейният представител ще е Павел Шопов, смята БТА.
В миналата комисия представител на независимите депутати беше Марио Тагарински.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!