С дружение "Унинет" (Uninet.bg) започна да предлага услугата "регистрация на интернет домейни на кирилица" за българските потребители, съвместно с компанията i-DNS.net International (i-DNS.net) - доставчик на многоезични домейни в света.
Продажбите стартират за зони .бг, .инфо и .име чрез членовете и регистратори на сдружението. Всеки може да бъде акредитиран като регистратор, като спази няколко условия, уточняват от сдружението.
Възможността за употреба на интернет адреси на кирилица ще позволи на потребителите в България, които не владеят английски език, да получат лесен достъп до глобалната мрежа, както и да притежават домейни с желаните от тях имена или търговски марки.
"Унинет" е в процес на преговори с българските интернет доставчици, което ще позволи използване на адресите на кирилица преди официалното им одобрение от ICANN през следващата година.
Сдружението разчита по този начин да си осигури и подкрепа пред другите кандидати. То ще подаде кандидатура пред ICANN за получаване на официален статут на регистър за избраните зони.
Към 20 октомври "Унинет" има подписан договор за съвместна дейност с интернет доставчика от София "Мегалан" и всички негови клиенти могат да работят свободно с домейните на кирилица.
Сдружението е подкрепено и от "Мултилинк" ООД (Русе) и Citylan.bg (Пазарджик). "Унинет" е създадено през юни 2007 г. с основна дейност координиране, внедряване и популяризиране на технологии за регистрация на интернет домейн имена на кирилица. Учредители на сдружението са фирмите "Уникарт", "Сердика Софтуер" и хостинг компаниите ICN.bg и Superhosting.bg.
В последния брой на в. "Капитал" Асен Георгиев се чуди справедливо ли е глобално явление като интернет да бъде доминирано от един-единствен език?
Подобни въпроси са задавани много пъти от създаването на американския военен проект, познат като ARPANET, до превръщането му в глобалната мрежа, която днес използват над един милиард души по целия свят.
Отговорът за повечето хора е еднозначен - лингвистичното равенство в интернет ще позволи на повече хора да използват онлайн-пространството пълноценно. Проблемът обаче е как да се използват различните езици, без това да се отрази на надеждността и сигурността на мрежата.
Обстоятелства
Пътят за превръщането на интернет в мултиезичен рай е дълъг и безспорно изпълнен с препятствия. На този етап съдържанието на отделни сайтове може да бъде изцяло на алтернативен език - български, руски, китайски, арабски и т.н.
От 2003 г. насам дори част от домейните могат да се изписват с различни азбуки. Това обаче не се отнася обаче за топ домейните - суфиксите от типа на .org, .uk, .com и т.н. Те са ограничени до символите, попадащи в стандарта ASCII, който най-общо се изчерпва с латинската азбука, цифрите от 0 до 9 и известно количество спомагателни символи.
На 15 октомври корпорацията Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN) - организацията, която регулира имената и адресите в интернет, обаче стартира изпитателен тест на единадесет адреса, изписани изцяло на азбуки, различни от латинската.
Сред тях попадат арабска, китайска, гръцка, японска, кирилица, иврит и т.н. Тази инициатива цели да посрещне евентуалните усложнения при пускането на новите разширения.
И докато траят тестовете, за пореден път се повдигат въпросите, които се чуват всеки път, когато се заговори за интегрирането на повече езици в мрежата.
Въпреки това обаче Пол Тумей - изпълнителен директор на ICANN, смята, че "това ще бъде една от най-големите промени на интернет от неговото създаване насам", ако бъде осъществена, разбира се, пише theglobeandmail.com.
Страхове
Освен техническите пречки, които са свързани с работата на ICANN по регулирането на адресите и осигуряването на сигурността и надеждността на мрежата, се зараждат и други проблеми и опасения.
Невъзможността за набиране на определени адреси без наличието на приспособена за даден език клавиатура е благодатно поле за размисъл. Подобни сайтове ще могат да се отварят само ако има наличен линк, върху който да се кликне или бъде копиран в браузър.
Освен този на пръв поглед дребен проблем се открива и поле за измами от типа на известната фишинг страница paypal.com, който е регистриран с "a", изписано на кирилица, и външно изглежда напълно еднакво с оригиналния сайт за онлайн разплащания.
Съществуват и притеснения, че разрастване на възможностите за регистрация на домейни на различни езици, може да принуди собствениците на вече съществуващи сайтове да ги регистрират на десетки езици, плащайки солидна сума пари за това.
Защото теоретично, ако тестовете са успешни и новият стандарт влезе в употреба, ще могат да се използват адреси, носещи еднаква семантика, но на различни езици.
Най-съществената опасност, която произлиза от проблема с разноезичието в интернет, обаче е фрагментацията и дестабилизацията на мрежата.
"Колкото повече време отнеме на ICANN да предостави новите домейни, толкова повече хаос ще има в интернет", предупреждава Рам Мохан - главен технологичен експерт в Afilias и председател на работната група на ICANN, която се занимава с мултиезичните домейни и стабилността на интернет.
Опасенията са продиктувани от действията на страни като Китай и Египет, които създават алтернативни на интернет мрежи. Планове за подобни инициативи има и в Япония, както и от страна на Русия.
Анализаторските мнения са разделени в две посоки - част от специалистите смятат, че това фрагментиране може да се окаже вредно, дори дестабилизиращо за интернет.
Според други то би могло предизвика "конфедерация от мрежи", която да позволи "глобална свързаност", пише courant.com.
Друг е въпросът, че подобни локални мрежи лесно биха могли да се превърнат в средства за налагане на цензура и строг контрол над съдържанието на сайтовете, съдържащи се в тях.
Решението на всички тези въпроси, а и на още много други, е забавяно и от статута на ICANN, която е пряко подчинена на американското Министерство на търговията, което и до момента може да налага вето на решенията на корпорацията.
Исканията на повече от сто държави, изказани преди около две години, са за създаване на глобална организация по подобие на ООН, която да работи по решаването на тези проблеми. Може би, когато това се случи, ще бъде сложено и началото на истинска световна мрежа, която да отразява нуждите на всяка държава и нация по света.
Дотогава можем да се надяваме, че инициативи като тази за внедряването на още 11 азбуки в изписването на домейните от високо ниво ще се окажат успешни, въпреки че за момента проблемите пред начинанието изглеждат значително повече от предложените за тях решения.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!