Б ългарски банки са готови да купят кредити от затворената ТБ "Виктория" – дъщерна на КТБ, за над 300 милиона лева.
Вчера (15.10) изтече срокът, даден от БНБ, за подаване на оферти. Чрез продажба на кредити "на парче" централната банка ще се опита да осигури ликвидност за малката "Виктория", така че когато тя отвори врати, да има пари за депозантите, които искат да се изтеглят от трезора. След това кредитната институция ще бъде ликвидирана.
Поне 15 банки са подали оферти до 15 октомври, сред тях са повечето големи трезори. Кредитите са разделени на сегменти - потребителски, ипотечни, за малкия и средния бизнес, пише вестник "Преса".
Клиентите трябва да са спокойни - дори и да обслужват заемите си не към "Виктория", а към друга банка, условията в договора няма да се променят, казаха експерти. Предстои БНБ да направи "къса листа", в която да влязат трите най-добри предложения за различните пакети. След това банките, които искат да купят заемите, ще имат време за щателна проверка на състоянието на всички кредити, обясниха източници на "Преса".
До финализиране на търга обаче може и да не се стигне, ако държавата или частни инвеститори представят детайлен план за спасяване на банковата група на КТБ. По данни от март тази година "Виктория" е раздала кредити за над 327 млн. лв., а привлечените средства в трезора са на обща стойност над 364 млн. лв.
Изданието припомня, че истината за КТБ трябва да излезе наяве на 20 октомври. Тогава БНБ е обещала да бъде готова оценката за състоянието й. До 20 ноември новото правителство трябва да вземе решение за съдбата на финансовата институция - ликвидация или стабилизиране. Тогава ще започне и изплащането на гарантираните влогове на българите, обяви министърът на финансите Румен Порожанов. В момента дефицитът във Фонда за гарантиране на влоговете в банките спрямо вложенията в КТБ е 1,6 млрд. лв. Съществуват две опции за покриването му. Едната е самият той да пусне облигационна емисия, която да бъде гарантирана от държавата, а втората - да получи необходимите средства директно от бюджета. За целта обаче трябва да има работещ парламент и ново правителство, обясни Порожанов.
Той категорично опроверга твърденията, че вложителите в банката ще получат облигации, а не пари. Според адвоката на вложителите в КТБ Галя Сербезова в Министерския съвет вече бил внесен такъв законопроект. Порожанов обаче заяви, че никой в неговото ведомство не е и помислял за подобен сценарий. "С БНБ водихме твърде неползотворен диалог за това кой трябва да изготви плана за преструктуриране на КТБ. За професионалистите твърдението, че това е работа на финансовото министерство, е най-малкото несериозно", подчерта Порожанов.
В последния ден от срока, предоставен за официален отговор, правителството одобри позиция на страната за становището на ЕК за казуса с КТБ. На 26 септември Брюксел започна наказателна процедура срещу България заради забавеното изплащане на депозитите. Страната ни поема ангажимента да отстрани нормативните несъответствия, като актуализира Закона за гарантиране на влоговете. Съгласно сега действащата уредба депозитите се изплащат само ако централната банка е отнела лиценза на съответната финансова институция. Европейската директива не съдържа такова изискване.
Независимо дали КТБ ще бъде ликвидирана, или не, хората ще имат достъп до влоговете си след 20 ноември, обобщи Порожанов. /БГНЕС
/
Продават кредити от банка на Цветан Василев
Български банки са готови да купят кредити от затворената ТБ "Виктория" – дъщерна на КТБ, за над 300 милиона лева.
16 октомври 2014, 07:54
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!