П рочутият руски търговец на оръжие Виктор Бут, обвинен в нарушаване на оръжейното ембарго на ООН за Африка, беше арестуван в Банкок, съобщи Асошиейтед прес.
Виктор Бут е арестуван по заповед на тайландския съд след искане от страна на САЩ.
Говорител на американското посолство поздрави тайландската полиция, но не уточни каква роля са играли по-конкретно американците в ареста.
Районен съд в Ню Йорк обвини Виктор Бут в заговор за продажба на оръжия на стойност милиони долари на колумбийската бунтовническа групировка ФАРК, съобщи по-късно днес Франс прес.
Прокурорът Майкъл Гарсия казал, че САЩ ще поискат екстрадицията на Бут.
Срещу негов съучастник, Андрю Смълиън, също е повдигнато обвинение. Двамата са обвинени в "заговор с цел оказване на материална подкрепа на терористична организация".
ФАРК фигурира в списъка на САЩ с терористичните организации от октомври 1997 г.
Руският трафикант на оръжие е паднал в клопката на американски агенти, действали под прикритие, съобщи служител на Агенцията на САЩ за борба с наркотиците, цитиран от Франс прес.
Успяхме да проникнем в неговата престъпна организация и да получим достъп до някои от неговите съдружници по целия свят, е казал служителят, който пожелал да остане анонимен.
Агентите се представяли за високопоставени партизански лидери от групировката Революционни въоръжени сили на Колумбия (ФАРК), на която Виктор Бут от дълго време продавал оръжия.
Американските агенти имали с Бут среща в хотел в Банкок за уреждане на последните подробности по прехвърлянето на пратка оръжия. Те обаче дошли заедно със свои тайландски колеги, които задържали "търговеца на смъртта".
Бивш офицер от съветската армия, роденият в Таджикистан преди 41 години Бут беше издирван от Интерпол за нарушаване на оръжейното ембарго на ООН срещу няколко страни, главно в Африка.
За Бут се твърди, че той е внасял оръжия в Централна и Западна Африка в началото на 90-те години. ООН смята, че Бут разполага с повече от 50 самолета, а според търговски експерти доходите му идват и от незаконна продажба на диаманти.
В доклад на "Амнести Интернешънъл" от 2005 г. се казва, че Бут е "най-известният чужд бизнесмен", свързан с трафика на оръжие за райони под международно ембарго от държави като България, Словакия, Украйна, Киргизтан и други. Въпреки че Бут е бил разследван от полицията в много държави, никога не е бил съден за търговия с оръжие.
В края на 2006 г. американският президент Джордж Буш реши да замрази активите на политически дейци и бизнесмени, които според Белия дом са замесени в трафик на оръжия за Демократична република Конго. Сред санкционираните бе и бившият офицер от КГБ, днес предприемач, Виктор Бут.
Малко по-късно в. "Лос Анджелис таймс" съобщи, че щатските власти са претърсили магазин за спортни стоки в Уилкс Бар, Пенсилвания, за да установят връзката между Виктор Бут и фирма в София, която вероятно е част от неговата империя.
Според асоциацията на разследващите журналисти Виктор Бут е бивш офицер от военното разузнаване - ГРУ на СССР, посещава многократно България - веднъж през 1995 г., три пъти през 1996 г., и четири пъти през 1999 г. За последен път той идва у нас през 1999 г.
Във връзка с организирана изложба на специална продукция и делова среща, на 22 септември 1996 г. Виктор Бут пристига в "Арсенал"-Казанлък. Той е придружаван от Руси Хубанов, Петър Мирчев и Емил Георгиев, както от граждани на Заир и Белгия. На същата дата те отиват и във ВМЗ-Сопот и на изпитателния полигон край с. Анево присъстват на проведените демонстративни стрелби с боеприпаси, произведени в завода, пише БГНЕС като цитира асоциацията.
Белгийски медии писаха през 2002 г., че "България си е затваряла очите" за организиран от Бут трафик на оръжие от белгийския град Остенде и Бургас за ембаргови държави в Африка.
По повод публикация на "Ню Йорк таймс" през февруари 2002 г. от българското министерство на икономиката заявиха, че името на Виктор Бут никога не е фигурирало като страна по сделките в документите на български лицензирани фирми, които са разглеждани от Комисията за контрол и разрешение на външнотърговски сделки с оръжие и със стоки и технологии с възможна двойна употреба за износ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!