0

П редтерминното раждане е сериозен проблем в акушерството, отговорен за 70% от перинаталната заболеваемост и за почти половината от случаите с тежък неврологичен дефицит при новородените, съобщават от МЗ.

Въпреки големите усилия на много водещи центрове и натрупаните научни факти, проблемът остана неразрешен в света. Напредъкът в перинаталните и неонаталните грижи от 80-те и 90-те години на миналия век и въвеждането на модерно поведение/антенаталната кортикостероидна и постнаталната сърфактантна профилактика, назалната СРАР и високочестотната вентилация/ значително подобри неонаталната преживяемост за новородените под 28 г.с. Това окуражи някои центрове да преместят границата между аборт и раждане от 28-ма на 22-ра гестационна седмица.
В началото на миналия век границата е била 1500 гр, в средата 1000 гр и 28 г.с., а към края на миналия век се появиха препоръки от Световната здравна организация (СЗО) за 500 гр и 22 г.с.
В различните европейски държави практиката е много различна, даже в Америка и някои европейски страни не се извършва активна реанимация на всички родени в екстремни ниско срокове на бременността. Приетите правила се различават в различните страни, което се дължи на законовите разпоредби, етични норми, свързани с практиката параметри и по-малко на разликата в технологичното оборудване, тъй като то вече е много високо и почти еднакво навсякъде. Във Франция не се прави активна реанимация при срок на бременността 24 г.с. и по-ниско. В Скандинавските страни при родени в 25 г.с. и по-малка се прилагат само палиативни грижи и ако новороденото покаже жизненост се продължава с интензивни грижи.
В болница Johns Hopkins, Baltimore, за период от 10 години (1993 и 2002 г) не е наблюдавано подобрение на перинаталните резултати за родените в периода 22 – 24 г.с.. Това показва, че възможностите на акушера да повлиява перинаталния изход чрез транспорт до специализирани центрове, кортикостероидна профилактика, антибиотично лечение и сонографско наблюдение са ограничени.
Натрупаният през последните години опит поставя въпроса за преосмисляне на границата между аборт и раждане, която показва възможностите за потенциална жизнеспособност на плода, поради което в много страни въпросът за промени се обсъжда в момента – например във Франция и в Япония.
За информация практиката в някои страни за граница между аборт и раждане е следната: 24 г.с. в Ирландия, Унгария, Португалия; 26 г.с. в Италия, Люксембург, 28 г.с. в Швеция, Гърция. Извършено е голямо проучване на проблема – "Report of an international conference on the medical and ethical management of the neonate at the edge of viability: a review of approaches from five countries. 2011". В него се установяват няколко неразрешени за момента въпроси:
1. липса на международно приети с консенсус правила за жизнеспособност и терапевтични възможности; 2. липса на орган, оторизиран да изработи тези препоръки;
3. разлики в законите между страните;
4. честата неспособност на лекаря и семейството да се срещнат със смъртта в момента на започване на живота.
Удължаването на бременността между 23 и 26 г.с. води до увеличаване на преживяемостта, но не допринася съществено за намаляване на тежката заболеваемост, мъртвораждания и ранна смърт на плода.
За нашата страна процентът на недоносеност е сравнително стабилен в последните 3-4 години и се движи в границите на 9,7-9,8%, което е съизмеримо с европейската статистика от средно 10%. В тази бройка се включват всички деца родени от 600 гр. до 2499 гр.
Данните за страната сочат, че общо родените под 800 гр са незначителен брой, като голяма част от тях са мъртвородени или трудно преживяват въпреки интензивното лечение което се прилага. Те са родени предимно в 23-24 г.с., с изключителна незрялост на всички органи и системи, с висок риск за увреждане на централната нервна система, очите и белите дробове, поради незавършеното анатомично развитие на тези важни органи. Това е една от причините за високата смъртност и евентуалната тежка заболеваемост на преживялите - хронична белодробна болест, детска церебрална парализа и частична загуба на зрение. Някои от тези деца са и с вродени аномалии, което в същност е причината за преждевременното настъпване на раждането или аборта.
Изискванията в новия медицински стандарт не променят медицинското поведение и прилагането на медицински грижи по отношение на преждевременно настъпили раждания или аборти. Променят се само медицинските критерии при които се прави гражданската регистрация на децата. Критичният срок за регистрация в ЕСГРАОН остава същият - за тегло под 800 грама детето трябва да преживее 3 дни, както е и в стария стандарт, т.е. при оказани интензивни грижи, ако плодът преживее, ще бъде регистриран в службите по гражданско състояние.
Тази регистрация отговаря на изложените до тук данни, показващи, че това е естествената границата между раждане и аборт.
Няма случаи, при които да се изваждат деца от кувьозите преди да е необходимо, независимо от теглото и гестационната възраст. При всички случаи когато новороденото не е способно да поддържа самостоятелно добра температура в границите 36,5-36,9 и има нужда от подаване на кислород в по-високи конценрации, то остава в кувьоз, до достигане на 35-.36 г. с.(1800 гр.) .
Медицинският стандарт не е нормативният акт, който определя възможностите за погребение на мъртвородени деца или абортирани плодове. Този проблем може да се реши с промяна в Закона за гражданската регистрация, в който се предвижда гражданска регистрация само на живородените деца. Мъртвородените се съобщават в ЕСГРАОН, но не получават ЕГН, което възпрепятства да бъдат погребани.
Според специалистите гореказаното е проблемът, който не се отчита от всички медии и се пренася върху промяната в стандарта, която има отношение единствено към границата на жизнеспособност на плода /т.е. към границата между аборт и раждане/. Отново трябва да се подчертае, че това няма отношение към медицинските грижи и поведение към новородените, независимо от срока на бременността и тяхното тегло. /БГНЕС /

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Дъждовен ден с гръмотевици и вятър: - Скъпи, моля те, прескочи до магазина! - Скъпа, в такова време дори и куче на улицата няма да…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Не стойте в тоалетната повече от 10 минути, опасно е!</p>

Не стойте в тоалетната повече от 10 минути, предупреждават лекарите

Свят Преди 22 минути

Дългият престой в тоалетната води до риск от хемороиди и отслабване на тазовите мускули

Тръмп ще предложи Робърт Кенеди-младши за министър на здравеопазването

Тръмп ще предложи Робърт Кенеди-младши за министър на здравеопазването

България Преди 1 час

Кенеди ще "направи Америка отново велика и здрава!", заяви новоизбраният президент на САЩ

Тропическата буря "Сара" връхлетя северните части на Хондурас

Тропическата буря "Сара" връхлетя северните части на Хондурас

Свят Преди 1 час

Според Националния център на САЩ за ураганите, тя е навлязла на сушата на около 165 км северозападно от Кабо Грасиас а Диос, на границата между Хондурас и Никарагуа

Нов опит: Ще изберат ли депутатите председател на 51-вото НС

Нов опит: Ще изберат ли депутатите председател на 51-вото НС

България Преди 2 часа

По време на предходните заседания нито един от кандидатите не събра достатъчно гласове

ЕС наложи голяма глоба на Meta заради Facebook

ЕС наложи голяма глоба на Meta заради Facebook

Технологии Преди 2 часа

Социалната мрежа прилага неправилни практики в секцията с обяви

Съдът заседава по делото за промените в ръководството на ДПС

Съдът заседава по делото за промените в ръководството на ДПС

България Преди 2 часа

В края на миналия месец СГС не даде ход на процеса

Тайната среща на върха, която се опита да спре смъртоносните рап войни

Тайната среща на върха, която се опита да спре смъртоносните рап войни

Свят Преди 2 часа

"Искам да ви видя, момчета, да доживеете поне до моята възраст"

,

Как известен хирург умира в израелски затвор, изведен от болница в Газа

Свят Преди 2 часа

Историята на известния хирург може да прочетете в следващите редове

.

Слънце, облаци и дъжд: Какво време ни очаква в петък

България Преди 2 часа

Максималните температури ще бъдат между 5° и 10°, в София - около 5°

"Тук живеем много добре": Руснаците в екзотичните страни

"Тук живеем много добре": Руснаците в екзотичните страни

Свят Преди 2 часа

След началото на войната в Украйна между 100 000 и един милион души са напуснали Русия

Теодора, Виктор и Марио са номинираните в Big Brother тази седмица

Теодора, Виктор и Марио са номинираните в Big Brother тази седмица

Любопитно Преди 8 часа

Зрителите могат да подкрепят своя фаворит в приложението NOVA PLAY

Oтложиха актуализацията на бюджета на София

Oтложиха актуализацията на бюджета на София

България Преди 10 часа

По-късно Терзиев излезе с позиция

Хиляди протестираха във Вилнюс срещу лидер, съден за антисемитизъм

Хиляди протестираха във Вилнюс срещу лидер, съден за антисемитизъм

Свят Преди 10 часа

„Това е ден на национален срам за Литва“, заяви протестиращ

„ДПС - Ново начало” срещу АПС: Задочен спор за имунитета на Ибрямов

„ДПС - Ново начало” срещу АПС: Задочен спор за имунитета на Ибрямов

България Преди 11 часа

Коментари и за това изолирани ли са АПС и „ДПС - Ново начало” от преговорите за кабинет

Израел удари Сирия, много убити

Израел удари Сирия, много убити

Свят Преди 11 часа

Сирийският център за наблюдение на правата на човека съобщи и за 21 ранени

Почина шофьор от катастрофата край Мусина

Почина шофьор от катастрофата край Мусина

България Преди 12 часа

Спътникът му е в тежко състояние