Пътуването на апарата ще продължи седем години, а после в продължение на една година той ще се занимава с изследване на атмосферата, структурата и състава на планетата.
Това ще бъде първото изпращане на космически кораб на НАСА (NASA.gov) към Меркурий от 30 години насам, припомня БНР.
Преди да навлезе в орбита, апаратът трябва да преодолее 7,9 млрд. км.
Стойността на проекта се оценява на 427 млн. долара.
Меркурий има най-старата повърхност и най-големите температурни колебания в сравнение с другите планети от Слъневата система, припомня Би Ти Ви (bTV.bg) и допълва, че доскоро тези особености са били непреодолима пречка за разгадаването на тайните й.
"Месинджър" ще започне орбиталното картиране през 2011 г. Дотогава се нуждаем от три полета около планетата, за да успеем да навлезем в орбитата й", обяснява Орландо Фигероа, директор на отдел при НАСА.
Първият такъв полет е насрочен за 2008 г. Докато е там, сондата "Месинджър" ще прави снимки на цялата планета и ще събира подробна информация за геоложката й история, атмосферата и магнитосферата й.
Така се надяваме да разберем повече за нейната вътрешна структура и характера на полярните й материали, допълват от НАСА.
"Месинджър" ще измерва и температурите на планетата, които се характеризират с огромни амплитуди.
Страната на кораба, обърната към Слънцето, ще бъде покрита със топлоустойчив щит, а от другата му страна са разположени електронните системи, където ще се поддържа стайна температура.
Звучи изненадващо, но учените допускат, че въпреки близостта си до слънцето Меркурий би могъл да има ледени полюси.
Основание за тези предположения са установените области на висока радарна отражаемост, обяснява още Би Ти Ви. (Вж. страницата на планетата в Би Би Си).
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!