Б ез значение дали настоящият президент Дилма Русеф или нейният съперник Аесио Невеш ще спечели на втория тур от президентските избори в Бразилия, тази страна се нуждае от основна икономическа промяна, смятат анализатори.
Спомените за растежа от 7,5% през 2010 г. вече са далечни. Бразилия се спуска към рецесия на фона на все по-високата инфлация и малкото инвестиции. "Необходима е по-малко намеса във валутните пазари, в цените. Трябва да се поеме ангажимент за справяне с инфлацията, като се спазва по-силна фискална дисциплина", казва Алберто Рамош, главен анализатор за Латинска Америка в инвестиционната банка "Голдман Сакс".
Пазарът предпочита социалдемократа Невеш и обвинява лявата Русеф в употреба на вътрешното потребление за засилване на растежа, както и в прекомерна държавна намеса за поддържане на цените в определени граници, за да се ограничат разходите за консумативи, като гориво например. При предшественика на Русеф, ментора на Работническата партия Луис Инацио Лула да Силва, Бразилия отбеляза няколко години на силен растеж до 2010 г. След като Русеф дойде на власт през следващата година обаче, растежът е слаб, а тази година ще бъде близо до нула.
Русеф, която получи 8% преднина на първия тур, казва, че не пазарите гласуват. Но финансовият свят вижда в Невеш перспективата за по-голям икономически либерализъм, за да се даде нов тласък на икономиката. Неговият главен икономически съветник, бившият шеф на централната банка Арминио Фрага, представи редица предложения в икономическата програма на социалдемократите.
Анализаторите призовават да се зачете първичният излишък на Бразилия. Страната ревизира надолу целта си за излишък през тази година. Андре Лейте, икономист от компанията TAG Investments, каза, че инвестициите в силно занемарената инфраструктура са жизненоважни, ако седмата по големина икономика в света иска отново да отбележи икономически растеж. Това вероятно означава следването на стратегии като изпитания метод за определена тарифа за електроенергия и концесии. "Следващият президент трябва да покаже на пазара ясни и стабилни правила, които позволяват на бизнесмените по-лесно да правят инвестиции", казва Лейте.
Русеф смята, че правителството трябва да обсъди начините за противодействие на световната криза и да се съсредоточи върху справянето с безработицата, която достигна рекордно ниско ниво 5% през август. Ако бъде избрана, тя обеща да "увеличи инвестициите" в страната, която миналата година отпадна от четвърто на пето място в индекса за чуждестранни инвестиции на ООН. Това е първият спад на Бразилия от 2009 г.
"Настоящото правителство твърде много се фокусира върху вътрешното потребление и забравя за производителността на компаниите. Имаме огромна данъчна тежест, висока цена на труда и проблеми с логистиката. Бразилия е много скъпа страна и всичко това взето заедно означава, че няма растеж", казва Сами Дана, икономист във фондация "Гетулио Варгаш".
Лихвените проценти в Бразилия са около 11 на сто, след като бяха понижени, за да се стимулира потреблението. Годишната инфлация също достигна до 6,75%, най-високото ниво от почти 3 години насам. "Днес централната банка не се счита за независима и не прави всичко необходимо, за да контролира инфлацията", казва Лейте, повтаряйки думите на икономическия екип на Невеш.
Русеф смята, че ако централната банка бъде "независима", ще има свободата да определя своя лихвена политика, така банките ще имат твърде голяма власт, а това вероятно ще се отрази и на заетостта.
Екипът на Невеш иска преразглеждане на ролята на държавната банка за развитие BNDES, която е една от най-големите в света банки за развитие. Това трябва да се направи, за да се определи дали частните банки не биха могли да финансират част от своите проекти. Русеф не е убедена в това. "Кой ще прави инвестиции в инфраструктурата, жилищните проекти, по-ниските лихви чрез дългосрочни плащания", попита тя реторично. Русеф подчертава разширените социални програми при нейното управление, сред които евтините общински жилища за най-бедните в отдалечените региони. Програмите за подпомагане, като парични преводи за най-бедните, бяха приети през 2003 г., след идването на власт на Лула. Оттогава около 40 милиона души живеят над границата на бедността.
Русеф получи подкрепата на регионите, в които заплащането е по-ниско и където хората се облагодетелстваха от подобни програми. По-голямата част от подкрепата за Невеш идва от добре образовани гласоподаватели, от домакинства, които печелят повече от 1575 долара месечно, което е повече от 5 пъти над минималната работна заплата. /АФП
/
Победителят в Бразилия ще трябва коренно да промени икономиката
Без значение дали настоящият президент Дилма Русеф или нейният съперник Аесио Невеш ще спечели на втория тур от президентските избори в Бразилия, тази страна се нуждае от основна икономическа промяна, смятат анализатори.
26 октомври 2014, 08:22
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!