К отировките на петрола са на най-ниското си равнище от две години, златото и среброто отчитат минимални стойности от началото на 2014 г., захарта бележи невиждано поевтиняване от 2009 г., се казва в анализ на АФП.
Спадът на суровините е стимулиран от перспективата за затягане на паричната политика на САЩ, която силно укрепи долара спрямо другите големи валути, достигайки максимални стойности от 14 месеца спрямо еврото и шест години спрямо йената.
Силата на долара вреди на котировките на суровините, които почти изцяло се търгуват в щатски пари, правейки ги по-скъпи за инвеститорите разполагащи с други валути. Този ефект на долара засяга особено силно скъпоценните метали, чиито котировки биха могли да спаднат още малко, ако паричната политика на САЩ стане по-твърда, смята Ник Браун, главен експерт в Natixis.
Икономиката на Китай, основният локомотив на пазара на суровините от началото на новото хилядолетие, също проявява признаци на забавяне, което намалява търсенето им и сваля цените, посочва Оле Хансен, икономист от Saxo Bank.
Според експертите като производител и потребител на над 40% от основните метали и важен източник на нарастването на търсенето на петрол и други енергийни носители, Китай е определящ фактор за цените им на световните пазари.
На петролния пазар освен по-слабото търсене в най-голямата комунистическа държава и Европа стана и нещо друго - световното предлагане се увеличи по-бързо от очакваното, подсилено от завръщането на либийското черно злато подчертава Браун от Natixis.
В Либия производството нарасна от под 200 000 барела дневно до над 800 000 барела само за няколко седмици и в скоро време би могло да превиши 1 милиона барела въпреки анархията, която цари там. Натиск върху нефтените цени оказва и силното увеличение на американското производство на суров петрол, предвидено да достигне 9,5 млн. барела дневно през 2015 г., което би било максимум от 1970 г. /БГНЕС
/
Петролът достигна най-ниското си равнище от 2012
Котировките на петрола са на най-ниското си равнище от две години, златото и среброто отчитат минимални стойности от началото на 2014 г., захарта бележи невиждано поевтиняване от 2009 г., се казва в анализ на АФП.
16 септември 2014, 23:47
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!