На такава дълбочина не действат микроорганизми, тъй като няма кислород, и лодката се е запазила напълно. За да не се разсъхне и разпадне на трески уникалното откритие, го заливали със сладка вода, приемайки съветите на консерватори по телефона, докато пристигне техен екип, разказа проф. Божидар Димитров. Тъй като тези дни в Созопол се провеждат празниците на изкуствата, там имало достатъчно хора, готови да помогнат, уточни историкът и посочи за пример депутата от НДСВ Явор Милушев, общината и бургаския музей.
Чест прави на рибарите, които работят за частна фирма, че са пропуснали два тона цаца, похвали откривателите проф. Димитров. Военни моряци пък пренесли лодката на близо километър разстояние до созополския музей. Там пък вече спешно се изграждала желязна вана, където в специални химикали да се спре разрушаването на находката.
Това е най-старият плавателен съд, откриван не само в България, но и в света, показала справка в научната литература. Такива модели плавателни съдове, издълбани от едно дърво, са характерни за праисторическата епоха, поясни историкът. Лесовъди определили, че лодката е направена от бряст. Дълга е 4,5 метра.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!