Североизточното крайбрежие на Япония беше ударено от земетресение с магнитуд 8,9 - най-мощното в страната от 140 години насам, последвано от огромни океански вълни до 10 метра.
Стотици души са загинали. Десетки хиляди са обявени за изчезнали.
Бедствието причини огромни разрушения, заяви премиерът Наото Кан, цитиран от АП и ИТАР-ТАСС. Според правителствения говорител Юкио Едано това е най-разрушителното земетресение в историята на Япония.
Най-малко 48 големи пожари са избухнали в засегнатите от труса райони, съобщи правителствен представител. Възникнали са и свлачища, срутени са мостове и сгради.
Пожар е избухнал в АЕЦ "Онагава" в префектура Мияги,
която пострада най-тежко от труса, съобщи ИТАР-ТАСС, като се позовава на местните власти.
В борбата с пламъците участват пожарни подразделения на
армията. Огънят е избухнал в турбинната зала.
По-рано днес беше съобщено, че автоматичично са се изключили АЕЦ в префектурите Мияги и Фукушима и няма
изтичане на радиация.
Впоследствие властите обявиха извънредно положение и тревога на атомната електростанция "Фукушима", където, в резултат на труса, спря подаването на електроенергия към един от реакторите на централата. Това можеше да доведе до авария, защото бе престанала да работи системата за охлаждане на реактора, но положението вече е овладяно и заплахата от аварията е отстранена.
Все пак властите разпоредиха да бъдат евакуирани обитателите на жилищните райони около ядрената електроцентралa.
По информация на българското посолство в Токио към момента
няма данни за пострадали български граждани
В страната живеят постоянно около 600 българи. Външното ни министерство поддържа постоянен контакт с посолството чрез осигурена сателитна връзка.
Епицентърът на земетресението, последвано от повече от 50 вторични трусa (със сила до 7,1), бил на 10 км дълбочина под дъното на Тихия океан, на 125 км от източното крайбрежие (Вж. видео).
Първият трус станал в 14,46 ч. местно време (7,46 ч. наше време).
Огромни райони на град Сендай в префектура Мияги са разрушени и залети от 10-метрово цунами. Последва втора 7-метрова вълна цунами, която удари Северна Япония.
Напълно е залято международното летище. Разрушено е пристанището. Водата е погълнала цял жилищен квартал.
Оператор на телевизия Ен Ейч Кей заснел от хеликоптер как гигантската вълна разрушавала постройки, отнасяла лодки и корабчета.
В един момент вълната, влачеща части от стени и покриви на къщи, връхлетяла и разрушила голям участък от магистралата заедно с намиращите се там автомобили.
В разположения наблизо грас Санрику водата достигнала до равнището на третия етаж.
10-метрова вълна цунами удари град Камаиши в префектура Ивате
на главния японски остров Хоншу. Съобщава се за многобройни разрушения, десетки автомобили са отнесени в океана.
Вълна цунами с височина над 4 метра причини големи разрушения и в крайбрежните райони на префектура Фукушима. Преди това беше обявено предупреждение за шестметрова вълна цунами, която се е насочила към бреговете на префектура Мияги в североизточната част на остров Хоншу.
Сградите в Токио се разлюлели в продължение на няколко минути,
много хора панически са излезли на улиците.
Телевизия Ен Ейч Кей съобщи за пожари в няколко сгради. Телефонните връзки са прекъснати. Четири милиона домакинства в столицата и околностите са без ток. Спряно е движението на влаковете.
В Токио и околностите му горят 14 големи промишлени обекта, сред които нефтохранилището на компания "Космо ойл". В центъра на града се е срутил покривът на сграда, в която се намирали 600 студенти на церемония по дипломирането им. Има много ранени.
Четири вторични труса със сила до 7,1 последваха първото земетресение
Командването на японските ВМС заповяда на базираните в Йокосука военни кораби да се отправят към бреговете на префектура Мияги за оказване на помощ на населението.
Японският премиер призова жителите на страната да запазят спокойствие.
Ние трябва да проявим дух на сътрудничество, за да минимизираме последиците от случилото се, заяви Наото Кан в резиденцията си в Токио.
10-степенната логаритмична скала на Рихтер служи за определяне и сравняване силата на земетресенията. Тя показва енергията на труса, т.е. неговият магнитуд.
Земетресения с магнитуд между 8 и 8,9
се класифицират като много големи. Нанасят поражения в радиус от стотици километри. Такива земетресения се случват средно веднъж годишно в световен мащаб.
Последното датира от февруари миналата година, когато в Чили бе регистриран трус от 8,8 степен.
Най-тежките земетресения - тези между 9 и 10 по Рихтер
нанасят огромни щети в радиус от стотици километри, като дори е възможно да изменят значително релефа близо до епицентъра си.
Тяхната честота е средно веднъж на 20 години.
Такова земетресение беше регистрирано в Суматра през декември 2004 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!