П ореден трагичен инцидент с асансьор се случи в София късно снощи, предаде репортер на БГНЕС.
Към 22:30 часа, трима души - двама мъже и една жена, засядат в асансьор в столичния квартал "Гео Милев". Кабината на асансьора засяда между етажите. Въпреки че са сигнализирали на дежурния екип за поддръжка 53-годишният Евгени Обренов опитва да излезе, тъй като на жената вътре й прилошава. Мъжът се залюлява и пада под кабината, обясни за БГНЕС председателят на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор Стефан Цанков.
По думите му, този инцидентът е напълно различен от последния случай, когато в 12-етажен блок на бул. "Цариградско шосе" в столицата асансьор уби 46-годишната Цветелина Радулчева, след като асансьорът падна от 9-ия етаж. "В случая не бива да говорим за вина на самите хора, тъй като доколкото разбирам, жената е имала здравословен проблем и хората са изпаднали в паника", коментира Цанков. Въпреки това той припомни, че има изрични разпоредби да не се правят опити за отваряне на вратите от некомпетентни лица, които са залепени във всяка кабина.
"Кабината е била между два етажа и при отваряне на вратите се получава около половин до един метър отвор, през който те се опитват да излязат да излязат. Под кабината има празна кухина под и при слизането човек се залюлява и пада в нея", обясни още веднъж Цанков.
Поддържащата фирма се е отзовала изключително бързо – по закон тя трябва да реагира до един час, а първият екип е бил на място на десетата минута, почти заедно с линейката, каза Цанков. "Жалко, че са направени такива опити, защото хората са щели да бъдат изкарани съвсем бързо", отчете той.
Председателят на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор добави, че въпреки забраните често се случва да се правят опити за отваряне на вратите и поради тази причина агенцията е записала в едни от последните промени в Наредбата за безопасна експлоатация на асансьори, че всеки асансьор под кабината трябва да има защитен щит. "Това е дълъг ламаринен лист и дори някой да се опита да излезе по този начин от кабината, целта на този щит е човекът да не може да се залюлее и да падне под нея", обясни Цанков. По думите му агенцията е дала срок до края на 2015 година всички асансьори да бъдат приведени с този щит, с какъвто асансьорът в кв. "Гео Милев" не е разполагал.
Асансьорите са хиляди и се изисква технологично време към всеки от тях да бъде изграден защитен щит, обясни той и добави, че все пак е много вероятно срокът да бъде ускорен.
Все още се изяснява каква е точната причина асансьорът да заседне, призна Цанков. "Видяхме преди време проблем, който касае новите хидравлични асансьори, какъвто е бил този. Много често те имат проблеми с хидравликата заради честотата на хидравлично масло и точно заради това при приемането на Наредбата настоявахме и се прие въвеждането на изисквания за честотата на това масло, тъй като много често асансьори закъсват заради замърсеност", обясни той. По думите му този текст на Наредбата трябва да бъде обнародван в Държавен вестник и да започна масови проверки на честотата на тези масла.
"Нямаме проблеми с тази поддържаща фирма, тя няма актове, няма жалби срещу нея и хората са свършили своята работа навреме. Продължаваме да проверяваме защо асансьорът е закъсал, ще проверим цялата документация, но проверихме документацията касаеща проверките и асансьорът е бил проверяван този петък", каза Стефан Цанков. /БГНЕС
/
Нов трагичен инцидент с асансьор в София
Пореден трагичен инцидент с асансьор се случи в София късно снощи, предаде репортер на БГНЕС.
19 октомври 2014, 12:10
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!