К ГБ насочил кубинците към някогашния снайперист от морската пехота Осуалд в средата на 1962 г. Тогава той се завърнал в САЩ след тригодишен престой в Съветския съюз, където бил и женен.
Оскар Марино, бивш кубински агент и ключов източник за документалния филм, разкрил пред режисьора, че Осуалд се смятал за комунист, ненавиждал САЩ и сам предложил да участва в убийството. Хавана просто го използвала като оръдие.
Веднага след убийството ФБР арестува Осуалд, но той е застрелян пред сградата на полицията, преди да бъде изправен пред съда.
Марино е сигурен, че атентатът е дело на кубинските тайни служби Г-2, но не уточнява дали е бил поръчан от кубинския лидер Фидел Кастро.
Куба е искала да елиминира Кенеди, защото го определяла за главен враг на революцията на Острова на свободата. В Хавана вярвали, че президентът е издал заповед за убийството на Кастро, се казва във филма.
Президентите на Куба и САЩ са представени като ненавиждащи се врагове, всеки от които се опитва пръв да ликвидира другия.
За убийството на Джон Ф. Кенеди има десетки хипотези, които обвиняват кубинци, руснаци и американци, действали заедно (според едни) и самостоятелно (според други версии).
Агентът Лорънс Кинън, днес 81-годишен, твърди, че "това е било най-лошото разследване в историята на ФБР".
Според бившия държавен секретар Александър Хейг президентът Линдън Б. Джонсън, наследил Кенеди, е вярвал, че вината за убийството е в Куба. Той обаче се боял, че огласяване на подобно обвинение може да засили позициите на десните в САЩ и тогава демократите са щяли за дълго да се простят с Белия дом.
"Не бива да допуснем американският народ да повярва, че Фидел Кастро може да убие президента ни", категоричен бил Джонсън.
Джон Кенеди, 35-ият президент на САЩ, беше застрелян на 23 ноември 1963 г. в Далас, щата Тексас.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!