П роектът на методика за определяне на цени за достъп и пренос на природен газ през газопреносните мрежи ще създаде повече прозрачност и ще съдейства за либерализирането на газовия пазар, което е едно от изискванията на Европейската комисия, предаде репортер на БГНЕС.
ДКЕВР проведе обществено обсъждане по темата, в което участваха представители на "Булгартрансгаз", "Булгаргаз", Министерството на икономиката и енергетиката, представители на Българската асоциация за природен газ и на потребителите. Всички те се обединиха около мнението, че като цяло новата предлагана методика ще увеличи прозрачността и ще направи тарифите за ползвателите на газопреносната мрежа недискриминационни. Те ще се определят поотделно за всяка входяща или изходяща точка от преносната система. Това означава, че цената ще се изчислява на база разходи за определено разстояние.
Изпълнителният директор на "Булгартрансгаз" Кирил Темелков определи новата методика като "голяма крачка". "Тази методика въвежда един нов модел в нашата мрежа и дейността като цяло. Този модел е съобразно изискванията на европейското законодателство. Методиката изцяло покрива тези изисквания на европейското законодателство и дава един много честен подход и начин за разпределяне на разходите чрез заплащане на съответните тарифи от страна на ползвателите на газопреносната мрежа", заяви той при представянето на методиката.
Според него методиката не е сложен документ. Тя дава един много ясен регламент. Той е много детайлен. Благодарение на него в бъдеще ще има една много по-голяма прозрачност и по отношение на дейността на "Булгартрансгаз", и по отношение на това ползвателите много добре да разбират каква цена заплащат при ползването на услугите на мрежата.
"Най-същественото в методиката е, че в нея двете мрежи – националната и транзитната - се третират като една обща система, върху която е внедрен входно-изходният тарифен модел. Това означава, че достъпът чрез линии за плащането на тарифите при ползването на мрежите вече ще се разглеждат като единна система от нашето дружество", обясни Темелков.
Друга новост в методиката е така наречената двукомпонентна тарифа, т.е. имаме компонента за капацитет и компонента за пренос. "Това дава възможност за едно много по-оптимално управление на газопреносната мрежа и много по-прозрачно и дългосрочно резервиране на съответните входни и изходни точки от страна на ползвателите на мрежата или на техните клиенти", уточни Темелков.
Методиката дава възможност да се дефинира определена зона с входни и изходни точки с единна тарифа. "На базата на това нещо на територията на страната всички изходни точки ще бъдат терефирани на изход по един и същи начин", каза Кирил Темелков. Това означава, че газ, който влиза от една входна точка независимо до кой клиент ще достигне, той ще плати една и съща цена за пренос до тази точка. "Това е честно всички клиенти на територията на България, защото всеки трябва да има еднакъв достъп до този ресурс", подчерта изпълнителният директор на "Булгартрансгаз". Според него методиката дава много добри условия за бъдещото развитие на пазара. Тя създава условия ползвателите на мрежата да обменят количества във всяка една точка на мрежата и да могат да заплащат точно тези разходи, докъдето ще се извърши самата доставка.
Комисар Еленко Божков от ДКЕВР отбеляза, че предложената входно-изходна тарифа е "интелигентен прочит на всички правила".
Председателят на ДКЕВР Боян Боев заяви, че приемането на методиката е една от стъпките, които ще отвори пазара на природен газ през 2015 г., а това е наше задължение. Тогава всичко ще се определя – както на пазара на електрическа енергия, така и на пазара на природен газ – по съвсем друг модел, включително цените. Този модел ще бъде свързан със свободно договаряне, в което въздействието на ДКЕВР ще бъде изключително малко. То ще се свежда дотолкова, доколкото се изпълняват нормативните уредби, както и да се регулира стойността на различни услуги. "2015 година наближава. Резултатите от либерализирането на тези два пазара ще бъде положително за потребителите. Такава е и целта на самия енергиен пакет", заяви Боев. /БГНЕС /
Националната и транзитна газопреносна мрежа ще се третират като една
Проектът на методика за определяне на цени за достъп и пренос на природен газ през газопреносните мрежи ще създаде повече прозрачност и ще съдейства за либерализирането на газовия пазар, което е едно от изискванията на Европейската комисия, предаде репортер на БГНЕС.
15 юли 2014, 12:33
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!