З а да имаме в ЕС сигурно енергийно снабдяване, трябва да имаме ясни цели. Това заяви за БГНЕС генералният секретар на СЕДЕК Герд де Блок относно бъдещото развитие на енергийния отрасъл в Европейския съюз.
По повод срещата в София на Европейската федерация на местни енергийни компании СЕДЕК (CEDEC) кореспондент на БГНЕС разговаря с двамата от ръководителите й.
СЕДЕК включва много енергийни компании, малки и по-големи, които се нуждаят от представителство в Брюксел, за да лобира за техните интереси, сподели нейният президент Руди Ос. Италианският бизнесмен е и ръководител на енергийната компания "Доломити енерджия" (Dolomiti Energiа), а този юни бе избран единодушно за президент на СЕДЕК. По думите му във федерацията влизат "малки, общински и регионални компании, които са решили да бъдат организирани, за да защитят дейността си пред Еврокомисията и Европарламента". Като цяло федерацията гарантира адекватно представителство на местните компании пред европейските институции. Отделно "в СЕДЕК ежедневно се занимава с решаването на енергийни въпроси като преноса на електричество, енергийната ефективност, зелената икономиката, "умните мрежи", каза още Руди Ос. Федерацията насърчава и обмена на знания и най-добри практики между нейните членове и съответните национални и международни институции.
"Мисията ни е много важна, защото компаниите, които ние представляваме, са местни производители, със свои мощности и ние смятаме, че в бъдеше сигурността на енергийните доставки все повече ще се ориентира към децентрализация вместо към централизация". Това на свой ред сподели генералният секретар на федерация Герд де Блок (Белгия). И в този смисъл инициативата на българската Асоциация за възобновяема енергия за нас е много интересна. Това, което става в България, може да послужи като пример за други държави", изтъкна той.
"За да имаме в ЕС сигурно енергийно снабдяване, трябва да имаме ясни цели, къде трябва да отидем, продължи още той. Ако знаем къде искаме да бъдем през 2050, ще можем да разработим стратегия и ще знаем как да стигнем там с различни форми на енергиен микс, а също така какво да правим в бъдеще с газа. Сега реалността е такава, че голяма част от доставките на газ в ЕС идват от Русия. Ще бъде странно да се отрича този факт. Но ако ако искаме да зависим по-малко от руския газ, най-добрият начин е да развиваме наличните източници в ЕС, сред които е развитието на възобновяемата енергия, както и да повишаваме енергийната ефективност", сподели Де Блок.
На въпрос дали американският шистов газ може да бъде алтернатива за руския газ в Европа, събеседникът сподели, че този вид енергиен източник не е въпрос, с който СЕДЕК се занимава, но личното му мнение е, че в краткосрочен план шистовият газ не е решение. /БГНЕС /
Мениджъри от ЕС: Тенденцията е децентрализацията на енергийните достави
За да имаме в ЕС сигурно енергийно снабдяване, трябва да имаме ясни цели. Това заяви за БГНЕС генералният секретар на СЕДЕК Герд де Блок относно бъдещото развитие на енергийния отрасъл в Европейския съюз.
1 октомври 2014, 17:06
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!