П окритата с лед Европа, една от луните на Юпитер, може би е изградена от система от тектонични плочи като Земята, твърдят изследователи в проучване, публикувано в научното списание "Нейчър геосайънс" (Nature Geoscience) в неделя.
На Земята континентите са върху тектоничните плочи, които се движат и деформират. Докато се трият една в друга и възкачват и подпъхват, те генерират земетресения. Мистериозният леден естествен спътник на огромния газов гигант Юпитер с името Европа има една от най-младите повърхности в Слънчевата система, което предполага че съществува жив процес, който все още не е доказан. Спътникът е с гладка повърхност, деформирана от пукнатини и разкъсан лед.
Процес на субдукция (подпъхване), при който тектоничната плоча се извива и се пъхва под друга плоча, преди да потъне, би могъл да бъде причината за обмяната на материалите между ледената повърхност и вътрешността, предполагат Саймън Катенхорн, от Катедрата по геоложки науки в Университета на Айдахо, и Луиз Проктър от Лабораторията по приложна физика на Университета "Джон Хопкинс" в Мериленд.
Четвъртият по големина спътник на Юпитер (най-голямата планета в Слънчевата система) - Европа - е покрит с ледена кора, под която може да има течен воден океан. Затова учените се питат дали това не крие форми на живот.
Двамата изследователи използват снимки с висока разделителна способност от американския космически апарат Галилео, който изследва Юпитер и неговите луни между 1995 и 2003 година. Изследваните снимка обхващат област с размер 134 000 кв. км от повърхността на Европа.
Около 20 000 кв. км вероятно са потънали във вътрешността под леда, според изследването.
"Европа може да се окаже единственият обект в Слънчевата система, освен Земята, който е изграден от система от тектонични плочи", пишат изследователите.
Европейската космическа агенция планира да изпрати сонда през 2022 г., за да проучи ледените луни на Юпитер. Juice (Jupiter Icy Moon Explorer) ще проучи специално Европа, Ганимед и Калисто, всичките три спътника, които вероятно крият вътрешни океани. Мисията ще се фокусира върху търсенето на следи от живот.
Juice няма да каца физически върху луните на Юпитер, но ще използва радар, за да "надникне" под повърхността. Апаратът ще прелети двукратно над Европа и за първи път ще измери дебелината на ледената кора.
Ако бъде изстрелян през 2022 г., Juice обаче ще достигне до Юпитер едва осем години по-късно - през 2030 г. /АФП /
Луна на Юпитер бавно разкрива променливото си лице
Покритата с лед Европа, една от луните на Юпитер, може би е изградена от система от тектонични плочи като Земята, твърдят изследователи в проучване, публикувано в научното списание "Нейчър геосайънс" (Nature Geoscience) в неделя.
8 септември 2014, 06:42
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!