Решението на комитета в Осло е изненада, тъй като за фаворити тази година се спрягаха папа Йоан Павел Втори, чието здраве все повече се влошава, чешкият дисидент, а после президент Вацлав Хавел и бразилският държавен глава, левичарят Игнасио "Лула" да Силва. Кандидатите бяха общо 165.
Бившият полски президент и Нобелов лауреат Лех Валенса окачестви избора на Ширин Ебади като "голяма и злочеста грешка", предаде "Франс прес", цитирайки полската национална телевизия. Според Валенса наградата е трябвало да бъде присъдена на папата, който също е поляк. Някогашният лидер на профсъюза "Солидарност" обясни, че няма нищо против тазгодишната носителка, но добави, че ако някой в света наистина заслужава отличието, това е Светият отец.
В същото време бе съобщено, че папата ще изпрати поздравително писмо до Ширин Ебади. Във Ватикана били удовлетворени, че наградата се присъжда на жена.
Тазгодишната лауреатка на Нобеловата награда за мир е завършила право в Техеран и през 1975-79 г. е оглавявала градския съд в иранската столица като една от първите съдийки в историята на страната. След революцията през 1979 г. е принудена да се оттегли и в момента работи като адвокатка и преподавателка в местния университет. Тя е основателка на организация за подкрепа правата на децата в Ирак, работи и по защитата на бежанците, автор е на много книги. Била е задържана от полицията неведнъж, пише в биографията й в (Nobel.se).
В историята на това отличие Ширин Ебади е едва 10-ата жена с Нобел за мир. Друга известна лауреатка е ръководителката на опозицията в Бирма Аун Сан Су Чи (58 г.), която често бива арестувана и малтретирана от военния режим в страната. Въпреки мощния международен натиск, управляващите в Бирма отказват да я освободят и пазят в тайна местоположението й. В момента кампания в нейна защита тече по световния музикален канал MTV.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!