Б ългария може да доставя азербайджански природен газ през 2016 г., само ако има техническа възможност. При всички положения този въпрос се нуждае от допълнително обсъждане. Това заяви президентът на азербайджанската държавна петролна и газова компания СОКАР Ровнаг Абдулаев.
Природният газ от Азербайджан се предвижда да бъде доставян в България през интерконектор с Гърция, за който се говори още от 2008-2009 г., но по него за момента не е постигнат абсолютно никакъв напредък. Според последните информации от България до края на есента на тази година трябва да се приеме окончателно инвестиционно решение и да се започне строителството на отсечката дълга около 80 км. Твърди се, че тя може да бъде готова до 2016 г. С оглед на този срок българските власти заявиха, че искат да получават по 200-300 млн. куб. м. газ от Азербайджан още през 2017 г., но това може да стане възможно само ако Баку има свободни количества от "синьото гориво". За момента кавказката страна е договорила продажбата на целия произвеждан обем и свободни количества може да получи едва след 2018 г., когато бъде пуснат в експлоатация втория етап от находището "Шах Дениз".
В същото време Ровнаг Абдулаев обърна внимание и на факта, че България трябва да вземе решение относно точката за получаването на азербайджански газ в рамките на втория етап от разработването на газокондензатното находище "Шах Дениз" преди приключването на строителството на Трансадриатическия газопровод /ТАР/
Той припомни, че "Булгаргаз" е подписала договор за покупката на 1 милиард куб.м. газ и до края на 2019 г. трябва да реши къде ще бъде точката за неговото получаване – на границата с Турция или Италия /вероятно става дума за Гърция - бел.ред./.
На 17 декември 2013 беше взето окончателното инвестиционно решение за разработването на втория етап от морското газокондензатно находище "Шах Дениз", чиито запаси се оценяват на 1,2 трилиона куб. м.
Добитият газ ще се изнася за Турция и европейските страни чрез разширяването на Южнокавказкия газопровод и строителството на Трансанадолския / TANAP/ и Трансадриатическия /ТАР/ газопроводи. Инвестициите в тези проекти се оценяват най-малко на 45 милиарда долара.
През септември 2013 консорциумът, разработващ "Шах Дениз", подписа дългосрочни договори /25 години/ с девет европейски компании, сред които Шел, ДЕПА, Е.ОН, "Газ дьо Франс", ЕНЕЛ и др. Първите количества газ ще потекат за Турция през 2018 г., а за Европейския съюз – през 2019 г. /БГНЕС
На снимката е президентът на СОКАР Ровнаг Абдулаев. /
Износът на азерски газ за БГ се нуждае от допълнително обсъждане
България може да доставя азербайджански природен газ през 2016 г., само ако има техническа възможност. При всички положения този въпрос се нуждае от допълнително обсъждане. Това заяви президентът на азербайджанската държавна петролна и газова компания СОКАР Ровнаг Абдулаев.
12 октомври 2014, 09:08
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!