С рекордните 82 гласа от 100 възможни българският професор по наказателен процес Екатерина Трендафилова беше избрана в централата на ООН в Ню Йорк за член на Международния наказателен съд.
За първи път представител на България беше избран за член на тази институция.
Кандидатурата на 53-годишната професор Трендафилова e била издигната през юли 2005 г. и успешното й избиране се оценява като огромен успех за България, заяви постоянният представител на страната в световната организация Стефан Тафров.
Проф. Екатерина Трендафилова е авторитетен български специалист по наказателно право. Тя е водещ експерт по изработването на новия Наказателно-процесуален кодекс и на редица други законодателни инициативи, свързани с процеса на реформи на българската съдебна система.
Автор е на над 70 научни публикации в областта на международното наказателно право, сравнителното и конституционно право в специализирани издания в България, САЩ, Франция, Италия и Холандия.
От 2002 г. проф. Трендафилова е неизменен член на Консултативния съвет по законодателството към председателя на Народното събрание на Република България. С опита си на високо квалифициран юрист тя ще окаже значим принос в дейността на този важен орган в областта на международното наказателно право, официално съобщи министерството на външните работи.
Статутът на Международния наказателен съд е приет в Рим на 17 юли 1998 г. от специална дипломатическа конференция на ООН. Беше сформиран едва през 2002 г. като правораздавателна институция, на която страните делегират наказателна юрисдикция в случаите на престъпления срещу човечеството, геноцид и международна агресия.
До началото на 2006 г. 139 държави са подписали статута, но само 99 са го ратифицирали. Редица държави, например САЩ, Израел и Китай не са се присъединили.
България е между 60-те страни основателки и ратифицира статута на съда на 11 април 2002,.
Съдът се състои от 18 членове, които се избират с три-, шест- и девет- годишен мандат, за да се гарантира приемственост на правораздаването.
Европейския съюз и САЩ са на противоположни позиции за Международния наказателен съд. Евросъюзът твърдо подкрепя институцията, докато главната цел на САЩ е да отстояват резервите си и да продължат политиката си на сключване на двустранни споразумения с европейски страни, които дават имунитет на американски граждани пред съда.
Американските експерти настояват, че "в Брюксел се упражнява висш саботаж, който препятства размяната на независими волеизявления в Европа за постигане на желания от Вашингтон резултат", т. е. по-малките европейски държави са принудени да не сключват въпросните договори със САЩ под заплахата за евентуалната им бъдеща евроинтеграция.
Председателството на съда декларира, че всички членове са подписали договор, според който по въпроса за Международния наказателен съд ще следват директивите на Европейския съюз.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!