В Индонезия жертвите на цунами достигнаха 113 306, след като гигантските приливни вълни са заличили цели села в северната част на остров Суматра, припомня РФИ-България.
Индийските власти съобщиха за 9986 жертви и над 5000 изчезнали.
В Тайланд загиналите достигнаха 5288, от които 2510 са чужденци и 213 души, чиято националност не може да бъде установена. Около 3700 души са в неизвестност.
Жертви на природната стихия има още в Бирма, Малдивите, Малайзия, Бангладеш, Сомалия, Танзания и Кения.
Според властите в Шри Ланка окончателният брой на жертвите може да надвиши 42 000, а междувременно страната наложи забрана за осиновяване на деца, чиито родители са загинали от природната стихия.
Броят на сирачетата все още не е уточнен, предава РФИ и от индонезийската столица.
Прогнозите варират от 10 до 30 000, но ще са необходими седмици, а може би и месеци, за да се установи точният брой, твърдят от УНИЦЕФ.
Много от бежанците все още не са регистрирани, без да се броят хилядите изчезнали.
Някои от тях може би лежат вече в общите гробове, но други със сигурност се намират в планините и джунглата, след като са избягали от приливните вълни.
В индонезийската провинция Аче, където преобладават мюсюлманите, религията повелява да си полагат грижи за сирачетата, затова и дума не може да става тук за осиновяването им.
Местното население възприема като обида идеята чужденци да осиновяват децата, а жителите на Аче са бедни, но цивилизовани - никога по улиците на столицата Банда Аче не е имало изоставени деца и е малко вероятно това да се случи, допълва Жослен Гранж от френското радио в кореспонденция от Джакарта.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!