Г ренландия разреши уранодобива
Гренландия даде първата голяма концесия на британска минна компания и прие закон, който позволява добива на уран, забранен досега.
Правителството първо подписа 30-годишна концесия за експлоатация на находище на желязна руда, което се намира на 150 километра североизточно от столицата Нуук. От него се очакват 15 милиона тона годишно.
"Това е исторически момент за Гренландия", заяви в речта си гренландският министър на промишлеността и полезните изкопаеми Йенс-Ерик Киркегаард (Jens-Erik Kirkegaard).
"Този проект е най-големият, осъществяван някога в Гренландия. Той разкрива големи перспективи за бъдещето на нашето общество", добави министърът, като обърна внимание на договорените приходи от концесията за автономния остров.
Освен това местният парламент отмени забраната от 1988 г. за добив на уран. Текстът беше приет с 16 гласа за, 12 против и един въздържал се. На 12 октомври в Рейкявик премиерката на Гренландия Алека Хамънд (Aleqa Hammond) заяви, че Гренландия има потенциал да влезе в първата десетка на износители на уран в света и дори да се окаже сред петте най-големи.
Гренландия, която е автономна датска територия, разчита основно на минералните си ресурси, за да развива икономиката, която зависи от субсидиите от Копенхаген и от риболова.
На парламентарните избори през март в Гренландия победиха социалдемократите, който обещаха данъчни облекчения за чужди миннодобивни фирми на острова.
Въпреки че вероятно островът е много богат на полезни изкопаеми и глобалното затопляне улеснява кандидатите за експлоатацията им на ледения остров, изолацията и лошата инфраструктура в Гренландия разколебават инвеститорите. Проектът на компанията Лондон Майнинг, наречен Исуа (по името на масива Исуа - Isua, бел. ред.), ще бъде важен тест.
Компанията планира в строителството да бъдат заети между 1000 и 3000 души, в зависимост от етапите. Това се очаква да увеличи и населението на острова, който сега има 56 хил. постоянни жители. Вероятно по-голямата част от работниците ще са китайци, тъй като Лондон Майнинг заяви през 2010 г. , че чрез "привличането на китайски компании се предвижда да се позволи значително намаляване на разходите".
Компанията разчита по време на пика на разработката на находището там да работят 810 души, повече от половината (55%) от тях може да бъдат гренландци. /АФП /
Гренландия разреши уранодобива
Гренландия даде първата голяма концесия на британска минна компания и прие закон, който позволява добива на уран, забранен досега.
25 октомври 2013, 00:59
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!