О ткривателите на ХИВ-вируса си поделиха тазгодишната Нобеловата награда за медицина с учен, открил връзката между човешкия папилома вирус и рака на шийката на матката, съобщи Нобеловият комитет в Стокхолм.
Френският екип Люк Монтание и Франсоаз Баре-Синуси получи авторитетния приз за откриването на виновника за най-страшната болест на 20 век - СПИН, от която от началото на 80-те са починали над 25 млн. души. Над 33 млн. в света пък са ХИВ-позитивни.
Нобеловият комитет подчерта, че откритието е жизненоважно, тъй като е довело до разработването на редица методи за диагностициране на заразени пациенти, проверка на кръвни продукти и лечение на пациенти, благодарение на което са ограничени размерите на пандемията от СПИН.
Все още няма окончателно лечение на тази болест, но благодарение на уникалното откритие на френските учени за мнозина тя вече не означава неизбежна смъртна присъда поради огромния напредък в разработката на лекарствени средства за облекчаване състоянието на пациентите. С подходящия лечебен курс хората със СПИН могат да живеят десетилетия.
За съжаление скъпите медикаменти не са достъпни в много региони на света, като Африка, които са най-тежко засегнати от "чумата на 20 век".
Нобеловият комитет изтъква, че никога преди науката и медицината не са откривали, идентифицирали източника и разработвали лекарства за нова болест толкова скоростно.
Световноизвестният експерт по СПИН проф. Люк Монтание се яви като свидетел в защита на обвиняемите български медици по време на делото срещу тях. "Като съоткривател на вируса на СПИН и въз основа на над 20-годишния си опит с този вирус, си позволявам да ви помоля за милост към тези осъдени", се обърна той в писмо и към полк. Кадафи.
Германският учен Харалд цур Хаузен е отличен за откритието, че човешкия папилома вирус (HPV) предизвиква рак на шийката на матката. Изследователят от Дюселдорфския университет бе похвален от Нобеловия комитет за това, че е "застанал срещу догмата" в работата си.
HPV се открива при 99,7% от жените с рак на шийката на матката, а продължителното инфектиране с него е причина за над 5% от случаите на всякакви видове ракови заболявания по света.
Откритието на германския учен е помогнало на други негови колеги да разработят ваксини срещу папилома вируса, които сега се прилагат на милиони девойки в много страни на света като профилактична мярка.
Лауреатите на Нобеловата награда за медицина или физиология се определят от кралския Каролински медико-хирургичен институт в Стокхолм, Швеция, и се връчват от краля на Швеция на церемония в Стокхолмската концертна зала.
Нобеловата награда, която се присъжда от 1901 г., през тази година е на стойност 1,3 млн. долара.
Миналата година Марио Капеки, сър Мартин Еванс и Оливър Смитис си поделиха приза заради поредица открития, свързани с ембрионалните стволови клетки и рекомбинацията на ДНК при бозайниците.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!