С амо за няколко години България успя да вземе от Франция лидерското място в света за отглеждане на лавандула и в производството на лавандулово масло, пише френският в. "Фигаро".
В Долината на розите в България се намират и българските поля с лавандула, които се обработват от сезонни работници. Методите на работа не са модерни, но могат да бъдат събрани за един ден до 300 кг цветове, които след това се дестилират, се казва още във вестника.
"Унгария, Молдова, предишните югославски републики, Украйна, Крим, Китай прекратиха производството през последните 30 години и го оставиха на България", казва за "Фигаро" Николай Ненов, експерт от Българската държавна лаборатория за етерични масла.
"Българските производители на лавандулово масло изнасят около 70% от произведеното за Франция. Не продават само на френски козметични компании, а и на френски производители на това масло", потвърди Филип Лисичаров, производител на лавандулово масло.
През 2011 г. в България са произведени 60 тона масло от лавандула. През тази година производителите се надяват да дестилират 120 тона, посочва "Фигаро"./МИА
/
"Фигаро": България е най-големият производител на лавандула в света
Само за няколко години България успя да вземе от Франция лидерското място в света за отглеждане на лавандула и в производството на лавандулово масло, пише френският в. "Фигаро".
17 юли 2014, 08:55
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!