П редложената от България ревизия на бюджета показва до каква степен масовото изтегляне на пари от банки през лятото, забавянето на икономиката и прекомерното харчене са отслабили публичните й финанси, съобщава рейтинговата агенция "Фич".
Ниският дълг и умереният дефицит дават на страната значителен фискален буфер и публичните финанси запазват рейтинговата си сила, но те ще имат понижен капацитет да балансират слабите рейтинги.
Служебното правителство на България одобри ревизията, която предвижда фискален дефицит за 2014 г. в размер на 4% от БВП. Новият парламент ще гласува ревизията. Ревизираният дефицит през 2014 г. е повече от два пъти по-голям от предишната цел от 1,8%.
Страната може също така да продаде допълнителен дълг от 4,5 милиарда лева (2,9 млрд. долара), за да финансира дефицита, да осигури ликвидни средства за банките, да даде заем на Фонда за гарантиране на влоговете в банките и евентуално да отпусне средства на вложителите в КТБ, която бе поставена под държавен надзор през юни. Ревизията показва как по-бавният растеж (финансовото министерство намали прогнозите си за растеж през 2014 г. от 1,8 на 1,5% и предвижда дефлация), прекомерното харчене през септември и свързаните с банките разходи ще натежат върху публичните финанси, които бяха ключова рейтингова сила. Следващото правителство вероятно няма да има друг избор, освен да приеме ревизията предвид по-слабите от очакваното данъчни приходи до този момент през годината и необходимостта да одобри сравнително бързо бюджета за 2015 г. Повишаването на дълга ще увеличи съотношението общ брутен държавен дълг/БВП до 28% -все още над 10 процентни пункта под средното за рейтинг ВВВ, но доста над основния сценарий на "Фич" за съотношение от около 23% от БВП през 2017-2018 г.
Рейтинговата агенция очаква известно фискално влошаване с увеличаване на дефицита до средното ниво за ВВВ (2,9% от БВП) тази година. Въз основа на ревизията публичните финанси ще останат с рейтингова сила, макар и по-слаба.
Изборите могат да доведат до нова политическа несигурност след като ГЕРБ спечели около една трета от гласовете, но не постигна абсолютно мнозинство. "Фич" отбелязва, че е очаквала изборите да доведат до ново коалиционно правителство, но те са донесли по-фрагментиран парламент, който може да затрудни изграждането и запазването на ефективна коалиция.
Масовото теглене на пари от КТБ и Първа инвестиционна банка по-рано тази година показаха проблеми с корпоративното управление в притежаваните от българи компании.
"Фич" отбелязва, че следващият й преглед на рейтинга на България е планиран за 19 декември и че ще вземе предвид как новото правителство ще отговори на влошаването на публичните финанси и забавянето на растежа. /БГНЕС /
"Фич": Увеличаването на дефицита на България отслабва рейтинговата й сила
Предложената от България ревизия на бюджета показва до каква степен масовото изтегляне на пари от банки през лятото, забавянето на икономиката и прекомерното харчене са отслабили публичните й финанси, съобщава рейтинговата агенция "Фич".
7 октомври 2014, 16:53
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!