Е вропейската комисия въвежда изисквания за диверсификация на източниците и производителите на ядрено гориво. С решението си за строителството на 7 блок на АЕЦ "Козлодуй" по американска технология България отговаря на тях, коментират експерти.
Европейските изисквания за диверсификация на ядрените технологии и гориво могат да наложат промяна в избора на Унгария, свързан с плановете за разширяване на атомната й електроцентрала.
Страната на Виктор Орбан избра руските реактори VVER-1200 за новите два блока в АЕЦ "Пакс", но това предизвика реакцията на Агенцията за снабдяване към Евратом (АСЕ), заради използването на един доставчик на гориво, съобщи Europolitics.info.
Необходимостта от осигуряване на диверсификация на доставчиците и производителите на ядрено гориво е един от основните акценти в новата Стратегия за енергийна сигурност на Европейската комисия. "Възможността за диверсификация на доставките на гориво трябва да бъде условие за всяка нова инвестиция", се посочва в документа. Този критерий може да се превърне в препъникамък за реализацията на унгарския проект, който заложи на руската технология, без да проведе планирания първоначално търг.
"В случай на липса на диверсификация, Агенцията за снабдяване към Евратом ще коментира и препоръча преразглеждане на този въпрос", каза Дариуш Козак, анализатор на пазара за ядрено гориво към АСЕ. Унгарският избор на технология за изграждането на нови блокове в АЕЦ "Пакс" може да стане предмет на наблюдение от АСЕ, допълва Козак. Подобен проблем би възникнал и в България, ако страната беше настоявала за реализацията на проекта "Белене". Той не отговаря на изискването за диверсификация нито на източника, нито на производителя на ядрено гориво.
В наскоро публикуваният Годишен доклад за 2013 АСЕ изразява загриженост, че "четири държави, а именно България, Чехия, Унгария и Словакия, използват ексклузивно реактори VVER и са зависими от доставките на горивни касети от един-единствен производител.
АЕЦ "Пакс" в момента се състои от четири реактора VVVER-440, захранвани от Русия, които са в експлоатация от 1982 и 1987 година, които понастоящем произвеждат около 50% от консумираната електроенергия в Унгария. През 2004 г. икономическата комисия от унгарския парламент реши да удължи живота на четирите блока с по 20 години. За да отговори на нарастващото потребление, през март 2009 г. унгарският парламент подкрепи предложението на правителството да започне обстойна подготовка за изграждане на нова атомна мощност в АЕЦ "Пакс". Очакваше се централата да обяви търг през 2012 година, където да се конкурират няколко реактора с вода под налягане, като EPR на Арева, AP1000 на Уестингхаус и корейският APR-1400.
В края на краищата Унгария избра Росатом за доставчик на двата нови реактора, без да провежда търг. Унгария взе кредит от Русия на стойност 10 милиарда евро, за да финансира строежа на новите реактори.
На въпрос за ядреното гориво за новите мощности Иво Куклик, вицепрезидент на "Росатом Оувърсийс" заяви, че не се изключва възможността за замяната на руското гориво с други марки, но също така призна, че биха настъпили трудности. "Технически това би било възможно, но ще отнеме много време и би било много скъпо", каза той в кулоарите на Platts` European Nuclear Power conference в Будапеща.
Член 41 в договора на "Евратом" изисква лица и предприятия да информират Комисията за инвестиционни проекти, свързани с нови ядрени инсталации. Това се отнася и за потенциалния договор за доставки на ядрено гориво между унгарската MVM и "Росатом" или с други производители, защото АСЕ трябва да оторизира всички подобни споразумения. Според Козак, АСЕ не са получили все още проектодоговори за доставката на ядрено гориво за новите блокове в АЕЦ "Пакс". "Доколкото ни е известно, все още няма подадено известие към Комисията за инвестиция за изграждането на тези реактори", подчертава анализаторът.
Плановете на вече трето поред българско правителство за реализация на 7-ми действащ реактор в АЕЦ "Козлодуй", сега по технологията AP 1000 на "Уестингхаус", на практика е в пълен унисон с новата Стратегия за енергийна сигурност на Европейската комисия и ще извади страната от списъка на застрашените държави, зависещи от един източник на гориво. /БГНЕС /
ЕК иска диверсификация на доставчиците на ядрено гориво
Европейската комисия въвежда изисквания за диверсификация на източниците и производителите на ядрено гориво. С решението си за строителството на 7 блок на АЕЦ "Козлодуй" по американска технология България отговаря на тях, коментират експерти.
15 юли 2014, 17:01
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!