А мериканската компания "Спейс екс" (Space Exploration Technologies – SpaceX) изпраща в събота към Международната космическа станция (МКС) товарния кораб "Дракон" (Dragon).
Стартът на ракетата-носител "Фалкон 9" (Falcon 9) е насрочен за 02:16 часа местно време (09:16 бълг.вр.). Когато товарният кораб се доближи на разстояние 10 м от станцията, астронавтите ще го подхванат с механичната ръка "Канадарм" (Canadarm), конструирана от космическата агенция на Канада, и ще го прикачат към американския модул "Хармония" (Harmony). Скачването трябва да се осъществи на 22 септември.
"Дракон"-ът ще донесе на МКС почти 2,5 тона продукти, предмети от първа необходимост и оборудване и материали за научни експерименти. На орбита за първи път ще се появи 3D принтер. С негова помощ на място ще се изготвят някои от необходимите пластмасови резервни части и инструменти. НАСА изпраща на МКС и микроспътник, около 20 мишки за изучаване на влиянието на микрогравитацията върху живота и скатерометър.
Скатерометърът ще помогне на хората на земята да подобрят точността на прогнозите за времето и да откриват посоките на дълготрайните климатични промени на планетата. С радиолокационния рефлектометър бързо и точно се определя направлението и скоростта на вятъра в при повърхностния слой над моретата и океаните.
Корабът ще потегли обратно в средата на октомври. На Земята той ще достави резултатите от научните експерименти и различно оборудване.
"Дракон" и ракетата "Фалкон 9" са създадени от частната американска компания. По договор с НАСА корабът вече три пъти се скачва с МКС и ще има още 9 полета. Договорът е за около 1,6 милиарда долара.
"Дракон" е единственият в света товарен космически кораб за многократно използване. НАСА използва за товари и "Сигнус" (Cygnus) на компанията "Орбитал сайънсис" (Orbital Sciences). /БГНЕС /
"Дракон"-ът отново излиза на орбита
Американската компания "Спейс екс" (Space Exploration Technologies – SpaceX) изпраща в събота към Международната космическа станция (МКС) товарния кораб "Дракон" (Dragon).
20 септември 2014, 00:20
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!