Щетите от урагана Катрина ще достигнат 125 млрд. долара, а изпомпването на водата и пълната оценка на пораженията могат да отнемат месеци, прогнозира американската фирма "Риск мениджмънт солюшънс". Досега Конгресът е отпуснал 62,3 млрд. долара финансова помощ.
След опустошителния ураган около 700 000 домове в югоизточната част на САЩ продължават да са без електричество. Според министерството на енергетиката в щата Луизиана ток нямат 459 000 семейства, а в Мисисипи - 223 000.
В Ню Орлиънс е напълно безопасно, увери градската прокурорка Шери Ландри. Тя съобщи, че
14 000 войници и полицаи охраняват всички квартали на града
и предприемат всички мерки за пресичане на по-нататъшни грабежи.
Отводняването на града ще отнеме месец, информира "Асошиейтед прес". От инженерния корпус на американската армия съобщиха, че по-голямата част може да бъде отводнена до 2 октомври, но някои източни райони на Ню Орлиънс ще останат под вода до 8 октомври.
Предишните предвиждания бяха, че отводняването на града, потопен след скъсване на дига, ще отнеме до 80 дни, припомня агенцията.
Броят на загиналите тук няма да е толкова висок, колкото се предполагаше, оповести още директорът на градската служба за вътрешна сигурност Тери Ебърт. Катастрофалните
предвиждания за 10 000 жертви явно няма да се сбъднат,
броят им ще е много по-малък, посочи той. Въпреки това журналисти и фотографи няма да бъдат допуснати да отразяват събирането на труповете, съобщи командващият спасителните операции в столицата на щата Луизиана Батън Руж ген. Ръсел Хоноре.
Операцията ще бъде осъществена от армията без медийно отразяване, с достойнство и респект към семействата на жертвите, обясни той.
Междувременно директорът на Федералната агенция за справяне с извънредни ситуации (FEMA) Майкъл Браун бе отстранен от управлението на кризата и на негово място бе назначен вицеадмиралът от бреговата охрана Тад Алън, който в момента ръководи ликвидирането на последиците и подпомагането на пострадалите в Ню Орлиънс.
Новината съвпадна с разкритията за доклад на ФЕМА от 2004 г., който доказва, че Вашингтон е имал
много ясна представа за опустошенията, които би нанесъл мощен ураган в Ню Орлиънс.
В документа се предупреждава, че ураган от трета, четвърта или пета степен в югоизточната част на Луизиана крие опасност да "предизвика катастрофа, с която държавата не би могла да се справи без голяма помощ от съседните щати и федералното правителство".
Сред възможните проблеми отговорните представители на ФЕМА посочват над 1 млн. евакуирани от Ню Орлиънс.
Повишаването на нивото на водите заради урагана би блокирало големите пътища и би хванало в клопка от 300 000 до 350 000 души в наводнените райони.
Покачване на водите над 6 м би потопило защитните диги в северната част на Ню Орлиънс, предупреждават от ФЕМА.
В доклада се посочва още, че спасителните операции биха били затруднени, защото голяма част от района няма да е достъпен за други превозни средства, освен за плавателни съдове или хеликоптери.
Предвид тези оценки комисията за правителствена реформа към Камарата на представителите поиска обяснения от американския министър на вътрешната сигурност Майкъл Чертоф в писмо, публикувано от демократа Хенри Уаксман.
Над 100 държави са предложили помощ на САЩ за възстановяването
на пострадалите от урагана райони, съобщи US президентът Джордж Буш и сравни това с подкрепата, която получиха американците след атентатите на 11 септември 2001 г.
Нашата държава има духа, възможностите и решимостта да преодолее всяко предизвикателство, изтъкна той.
Последиците от Катрина и неспособността на президентската администрация да се справи с последиците продължиха и тази седмица да бъдат водещи теми за вестниците в Европа, информира РФИ-България (RFI.bg).
"Пари, слава и чест за успелите. А останалите? А тези, които не са сполучили? Те са изоставени", коментира американския социален модел френският "Репюблик дю сентр уест".
"Изоставени, както бяха изоставени афро-американците в опустошените квартали на Ню Орлийнс. Твърде бедни, за да имат кола и да се спасят сами, без средства, за да заминат и да се настанят на по-безопасно място - именно те съставляват и огромния брой от бежанците и жертвите от урагана. А дали държавата бе предвидила план за тяхната евакуация? Не", категорично е изданието.
Някои високопоставени жители на разрушения Ню Орлиънс призоваха кмета Рей Нейгин да одобри противоречив план за бъдещето на града, който би могъл да го превърне от конгломерат от симпатизанти на демократите в конгломерат от симпатизанти на републиканците, коментира от своя страна британският "Таймс".
Градът ще бъде преустроен по съвсем различен начин демографски, политически и географски, заявява пред "Уолстрийт джърнъл" електронният магнат Джеймс Реис.
Повече от 100 000 граждани, които са живели на прага на бедността, са разпръснати по съседните щати, а някои от тях няма и да се върнат. Властите ще разполагат с бюджет от около 200 млрд. долара за възстановяването на инфраструктурата на града, и според някои той ще се превърне в "афрокарибски Париж", а според други - във втори Лас Вегас, допълва вестникът.
Множество европейски страни предложиха помощта си, но държавния департамент на САЩ се страхуваше, че няма да пристигнат където трябва, и ги посъветва да изпратят пари, отбелязва швейцарският "Льо Темп".
Републиканците знаят, че имат много да губят, и именно затова предложиха да се състави комисия за разследване, без да се консултират с опозицията, коментира изданието.
Сред демократите най-активна е Хилари Клинтън, която винаги е била против интегрирането на ФЕМА към създаденото след 11 септември 2001 г. Министерство на вътрешната сигурност (DHS.gov).
Републиканците от своя страна прехвърлят вината върху местните власти: кмета на Ню Орлиънс Рей Нейгин, който напуснал града, преди Катрина да връхлети, и губернаторката Катлийн Бланко, която е изчакала потвърждение от Вашингтон, преди да нареди Ню Орлиънс да бъде евакуиран, допълва изданието.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!