От юридическа гледна точка проблемът е решен с влязлата в сила оправдателна присъда през март 1986 г., а при официалното посещение на Светия отец в България (PopeInBulgaria.com) през май 2002 г. Негово светейшество политически приключи тази тема, като каза, че не приема версията за участието на България и българския народ в атентата срещу него, се казва още в съобщението от Грънчарова.
България е доказала пред целия свят, че всички обвинения са били напълно несъстоятелни и е готова да предостави всяка информация, поискана по надлежен ред, посочва още говорителката на МВнР.
В архивите на МВР няма информация за българско участие в атентата срещу папата, изтъкна от своя страна пред Би Ти Ви и главният секретар на МВР ген. Бойко Борисов.
"В нашите масиви няма и една буква, която да сочи за българско участие в атентата, лично съм ги проверявал и съм запознат с всеки детайл и всяко име - няма никаква "българска следа", заяви Борисов.
Германците:
България е поискала съдействие от ГДР, но за "осуетяване на дирижираната от вражеските тайни служби кампания по дискредитирането й"
В документите, които са предадени на България през 2002 г., няма никакво указание за евентуално участие на българската Държавна сигурност (ДС) в атентата срещу папа Йоан Павел Втори, казва официалният представител на Службата за архивите на ЩаЗи Кристиан Боос пред Милен Радев, кореспондент на Българската редакция на Би Би Си (BBC.bg) в Берлин.
Според германския служител в документите не се съдържат улики, наподобяващи разговор между две банди, които се договарят как да укрият извършено престъпление.
Кореспонденцията между ЩаЗи и ДС приличала по-скоро на уточняване на кампания между две PR агенции, целяща подобряване разваления имидж на едната от тях.
Германската служба е готова винаги да промени становището си, ако постъпят нови, непознати досега документи или свидетелски показания, отбелязва Боос, като набляга на факта, че италианското правосъдие е било запознато още през 1995 г. с всички материали по въпроса в берлинските архиви.
Отначало на италианските следователи е бил даден достъп до документи на главно управление "Антитероризъм" със събрани от ЩаЗи по разузнавателните канали данни за заподозрени около атентата и за евентуални свидетели.
През 1995 г. в архивите на Десето управление, отговарящо за връзките със службите на социалистическите страни, са открити приготвени за унищожаване и частично разкъсани материали от кореспонденцията на ЩаЗи и ДС, както и вътрешна кореспонденция между управленията на германското министерство.
От българска страна е била отправена молба колегите от ГДР да им окажат съдействие при "осуетяване на дирижираната от вражеските тайни служби кампания по дискредитиране на България".
Явно изказаните по-късно сърдечни благодарности от българските другари дават основание днес да се приеме, че е бил задействан успешно секторът за дезинформация на ЩаЗи.
В сводките се споменават понятия като "Операция "Папа" и "активни мероприятия", като според днешното заявление на германската служба за печата "подобни формулировки в кореспонденцията позволяват единствено да се направи извода, че ЩаЗи е пръскала по свои канали на Запад информация, целяща, от една страна, да опровергае участието на България и КГБ в атентата, а от друга страна, да внуши, че ЦРУ е авторът на клеветническата кампания в западните медии".
Тези документи били предадени още през 1995 г. на италианските следователи, а през 2002 г. след заявка на тогавашната комисия по досиетата били изпратени и в България.
Службата за архивите в Берлин не знае каква е днес съдбата на предадените на България документи, заключава кореспондентът на Би Би Си.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!