Е вропа ще продължава да разчита на руския газ до 2030 г., като при секване на доставките през Украйна потреблението в ЕС ще намалее само с 6%, но България ще е сред най-засегнатите от това държави.
Това сподели за РИА "Новости" експертът Тим Боерсма от Института Брукингс във Вашингтон. Тези изводи експертът прави въз основа на изследвания на института. Ако няма кардинални промени в политиката на ЕС и Русия, енергийният сектор на Европа ще продължи да разчита на руския газ, който до 2030 г. ще заема значителен цял в европейски баланс. Институтът констатира, че "руският природен газ ще бъде много конкурентен в Европа чак до 2030 година, при това се очаква нарастването на дела на втечнения газ". По думите на Боерсма анализите показват, че няма трансформация в структурата на енергийния баланс на Европа: ето защо "смятаме, че делът на руския газ в европейския енергиен баланс ще бъде значителен", заяви експертът.
По думите му винаги има вероятност от промяна в политиката. Един от проблемите е въздействието върху европейската енергетика, ако Русия спре транзита на газа за Европа през Украйна. По данни на института при такова развитие страните от ЕС ще съкратят с 6% потреблението на газ, но това съкращаване няма да е равномерно. Австрия, Словакия, България, Сърбия, Босна и Херцеговина могат да съкратят потреблението на руски газ от 50% до 100%, а в страните като Чехия, Румъния и Словения съкращаването може да бъде от 20 до 50 на сто. /РИА "Новости"
/
Брукингс: Руският газ ще е конкурентен чак до 2030-та
Европа ще продължава да разчита на руския газ до 2030 г., като при секване на доставките през Украйна потреблението в ЕС ще намалее само с 6%, но България ще е сред най-засегнатите от това държави.
15 октомври 2014, 19:37
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!