Б аптистки пастор беше признат за виновен по обвинения в непредумишленото убийство на трима защитници на гражданските права в южния американски щат Мисисипи, извършено преди цели 41 години.
Съдебните заседатели решиха, че 81-годишният бивш член на Ку Клукс Клан Едгар Рей Килън, макар да не е прекият извършител на убийството, е отговорен за набирането на членове на организацията, които са причакали и застреляли тримата активисти на междуградски път една нощ, информира Би Би Си.
Случаят, послужил за основа на известния филм на Алан Паркър "Мисисипи в пламъци" предизвика огромно възмущение сред американците и допринесе за още по-голямото активизиране на движението за равни права на чернокожите американци.
Килън, който на процеса беше в инвалидна количка, ще получи до 20 години затвор. Баптисткият свещеник отрече да е има нещо общо с убийството и не изрази никаква емоция, докато четяха присъдата му.
Случаят:
Активистите, двама бели мъже от Ню Йорк и техен местен чернокож колега, са били убити, докато са провеждали кампания за регистрация на работници негри.
Те са били арестувани за съмнително пътно нарушение и атакувани от група на куклукслановци и полицаи след освобождаването им от ареста късно вечерта.
Били са отвлечени извън Мисисипи и застреляни. Телата им, пребити и надупчени с множество куршуми, са били заровени в яма и открити цели 44 дни по-късно.
Килън, който тогава бил заподозрян, но не получил присъда, е осъден едва сега, след като са се появили нови доказателства по случая.
Ку Клукс Клан:
Ку Клукс Клан включва редица терористични организации в САЩ, които проповядват превъзходство на бялата раса и протестантството.
В първоначалната си форма организацията се опитва да установи управление на демократите в Американския юг, докато радикални републиканци и янки от Севера доминират периода на Реконструкцията (1865-1877) след Гражданската война.
Тя е основана от бивш военен от армията на Конфедерацията през 1866 г., предвождана от Натан Бедфорд Форест.
В началото Ку Клукс Клан се противопоставя на реформите, наложени на Юга, що се отнася до отношението към бившите чернокожи роби, като използва и насилие, за да постига целите си.
Форест обаче твърдял, че е сформирал организацията, за да защити "белите жени", и през 1869 г., поради несъгласие с все по-свирепите практики, наредил тя да се разпусне.
Мнозина от групата обаче продължили да функционират в други части на страната.
Втора организация със същото име се сформира в Атланта от Уилям Симънс през 1915 г. Тя съществува най-вече като братство за правене на пари и се стреми да запази "ценностите" на миналото, като се бори срещу нарастващия брой католици, евреи, чернокожи и азиатци, както и на останалите имигранти в Америка.
Името Ку Клукс Клан е вземано под наем от най-различни и несвързани една с друга общности. След Втората световна война няколко организации се наричат така, за да се противопоставят на движението за граждански права на чернокожите през 60-те.
Те съществуват и днес, макар американското общество да е станало много по-расово толерантно. Активността им се пренася и в други расистки организации и движения, като "Християнска идентичност", неонацизма и скинхедовете.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!