Близо 1500 души бяха евакуирани от Дебелец, след като тази нощ ТИР-цистерна с опасен химикал се обърна край града и имаше изтичане от опасното вещество стирен.
20-тонната цистерна се е обърнала на пътя Килифарево-Велико Търново. Имало е теч, разлети са около 4 т от химикала. Разливът се третира с химически агенти.
Извършват се измервания на вредните вещества и се следи за посоката на вятъра.
Рано сутринта течът беше спрян, спаднаха и концентрациите на стирен във въздуха.
Ицидентът е станал в 1,48 ч. Около 4 ч. е започнала евакуацията на част от град Дебелец.
Цистерната е натоварена с химическо вещество, което е изключително отровно,
коментира директорът на Областната дирекция на МВР-Велико Търново комисар Живко Коцев за Агенция "Фокус".
Сигналът за обърната ТИР-цистерна с турска регистрация е получен в полицията към 3.30- 4 ч. тази нощ.
"Предполагаме, че водачът е заспал. Предизвикал е катастрофата, в резултат на което е излязъл от пътя и може би 30-40 м се е влачил по тревната площ.
В резултат на катастрофата е имало изтичане на вредното веществото. Това наложи да вземем спешни мерки и решихме да евакуираме най-близкия град Дебелец", каза комисар Коцев.
Шофьорът Ю. В. (45 г.), пътувал за Румъния. Направен му е тест за употреба на алкохол, но апаратът е отчел отрицателни резултати. Взета му е кръвна проба за химичен анализ.
Изяснено е, че шофьорът - турски гражданин от гр. Коджелим е превишил с 25 км/ч разрешената за участъка 50 км/ч и че не е спазил задължителната почивка след осемчасово шофиране.
Той не е представил международен сертификат за опасни товари, а на самата цистерна липсвали задължителните обозначения за съдържанието на товара.
Сутринта комисар Коцев бе на мястото на инцидента и от там увери, че
течът вече е спрян и няма опасност за населението
Обявеното бедствено положение в Дебелец все пак ще остане, докато цистерната бъде преместена.
В Дебелец има засилено полицейско присъствие, с цел да се опази имуществото на гражданите, които са евакуирани.
Полицейски патрули не допускат влизането на хора в района.
През нощта бяха евакуирани близо 1500 души, като първо са били изведени 51 деца от детския дом в Дебелец, 20 от които бебета.
Създадена е била организация за настаняване на евакуираните в обществени сгради във Велико Търново и Килифарево. Въпреки това много хора са предпочели просто да се изтеглят в околностите на града, информира кореспондентът на БГНЕС.
Рано сутринта бяха отчетени превишения на пределно допустимите количества вредни емисии в атмосферата. Малко след 9 ч. обаче концентрацията им е спаднала до нормални стойности.
Към момента всички граждани на града са в безопасност,
заявиха от Министерството на здравеопазването.
До обяд в "Спешно отделение" на областната болница във Велико Търново са потърсили помощ двама пациенти от засегнатия район. Те са прегледани, не са установени поражения от изтичането на токсичен газ и са изписани от лечебното заведение.
При дразнене на кожата, на лигавицата на очите, носа или гърлото, да се търси медицинска помощ, препоръчват от здравното министерство.
"Служители на общината са посетили съседни населени места, за да разяснят обстановката на местните жители. Констатирано е леко безпокойство и притеснение, но паника няма.
Хората са спокойни за имуществото си поради засиленото полицейско присъствие в Дебелец и съседните селища", информират от общината.
Няма паника сред населението на Дебелец, част от жителите на града отказват да бъдат евакуирани, заяви за БТА кметът Димитър Димитров.
С полицейска мярка
за срок от 24 часа е задържан шофьорът на тира Юмер Вар,
45-годишен, турски гражданин, съобщи Мариана Христова, говорител на областната дирекция на МВР във Велико Търново.
Срещу него е повдигнато обвинение по текст от Наказателния кодекс, който предвижда до 5 години лишаване от свобода за всеки, който по непредпазливост предизвика замърсяване на почвата, водата и въздуха, и с това ги направи опасни за хората, животните и растенията.
Причините за инцидента ще бъдат изяснени от образуваното досъдебно производство.
Стиренът е летлива безцветна течност, използвана за производство на полимери
Източници на замърсяване на въздуха с този химикал са главно нефтохимическата промишленост и производството на пластмаси и смоли.
Стиренът прониква в организма при вдишване и в малка степен чрез кожата. Разпространява се бързо в организма и се натрупва основно в мастната тъкан. Предизвиква възпаление на очите, смущения в храносмилателната система и депресия.
Въздействието върху централната нервна система се изразява в отпадналост, умора, главоболие, замаяност, което се наблюдава при концентрации на стирена над 200 mg/m3.
Продължителното излагане на стирен може да доведе до нарушение в електроенцефалограмата.
Установено е, че обонятелният праг за стирена е 70 g/m3. Международната агенция по проучване на рака го класифицира като канцероген от група 3.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!