Eднократната доза антидепресанти може да предизвика за кратко време кардинални промени във функционалната архитектура на мозъка.
Това показва изследване, извършено от германския Институт за когнитивни и нейронауки Макс Планк, за което известява сп. "Карънт байолъджи".
Изследването е извършено с широко използваните в света антидепресанти от трето поколение, които се понасят сравнително леко при лечението на тревожни разстройства и депресии.
"Не очаквахме, че те (антидепресантите) имат толкова силно въздействие и за такъв кратък срок", сподели изследователката Юрия Захер.
Въпреки масовото използване на тези лекарства, досега не е изяснен механизмът на действието им. Смята се, че те действат върху връзките в мозъка, но никой не е предполагал, че ефектът се появява за няколко часа, а не в рамките на една седмица.
Участниците в проучването поемали есциталопрам, след което били подложени на 15-минутно сканиране на мозъка им. Впоследствие изследователи проучвали триизмерен модел на мозъка, където се измервали връзките между отделните му зони. Така било установено, че антидепресантът намалява общото равнище на вътрешната свързаност в по-голямата част от мозъка, но я увеличава в малкия мозък и таламуса (част от междинния мозък) .
Учените смятат, че новите данни са изключително важни за изследванията при лечението на депресии. /БГНЕС /
Антидепресантите изненадаха учените с ударното си въздействие
Eднократната доза антидепресанти може да предизвика за кратко време кардинални промени във функционалната архитектура на мозъка.
23 септември 2014, 16:23
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!