П ет банки получиха колективна глоба от 2 милиарда паунда от британските и американските регулатори, защото не контролирали бизнес практиките при операциите си на международните валутни пазари.
Глобени бяха "Ейч Ес Би Си", "Роял банк ъв Скотланд", швейцарската банка "Ю Би Ес" и американските "Джей Пи Морган" и "Ситибанк". Продължава отделно разследване на "Барклис". Глобите бяха наложени от британската Служба за финансово поведение (FCA) и от американската Комисия по фючърсна търговия (CFTC). Швейцарският регулатор FINMA наказа отделно швейцарската банка "Ю Би Ес" със 134 милиона швейцарски франка.
FCA глоби петте банки с 1,1 милиарда паунда, като заяви, че пропуските "подкопават доверието в британската финансова система и поставят почтеността й в риск". Американският регулатор глоби същите банки с 1,4 милиарда долара. FCA съобщи, че е работила в тясно сътрудничество с другите регулатори.
"Днешната глоба показва сериозността на пропуските, които открихме, и компаниите трябва да поемат отговорност за поправянето им. Те трябва да гарантират, че брокерите им не мамят системата, за да увеличават печалбите и не пораждат безпокойство относно етиката на поведението си", заяви генералният директор на FCA Мартин Уийтли.
Пропуските възникнали между 1 януари 2008 и 15 октомври 2013 г., уточнява FCA. Британският регулатор отбелязва, че банките "не са упражнили адекватен и ефективен контрол" над търговията си на международните валутни пазари, обучението е било "недостатъчно", а "точните ценности и култура" не са били достатъчно внедрени във външната търговия на банките.
FCA установила още, че брокери в различни банки създали "сплотени групи" за споделяне на информация за дейността на клиенти, като те били обозначавани с кодови имена като "тримата мускетари", "А-отборът" и ",1 отбор, 1 мечта".
Глобите са наложени след едногодишно разследване на FCA на твърдения, че международният валутен пазар, на който банките и други финансови компании купуват и продават валути помежду си, е бил манипулиран. На този пазар ежедневно се търгува с валута на стойност 5,3 трилиона долара. Около 40% от търговията се извършва в Лондон.
Разследването на FCA било съсредоточено върху електронните комуникации между брокерите, включително системите за изпращане на съобщения и онлайн чат стаи. Британският финансов министър Джордж Озбърн заяви, че глобите са част от "дългосрочен план за поправяне на пропуските в британските банки и в икономиката". "Всички тези действия означават, че светът може да има доверие в почтеността на британските финансови пазари", допълни той. /Би Би Си
/
Американски и британски регулатори глобиха 5 банки с 2 млрд паунда
Пет банки получиха колективна глоба от 2 милиарда паунда от британските и американските регулатори, защото не контролирали бизнес практиките при операциите си на международните валутни пазари.
12 ноември 2014, 09:40
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!