Л есно е да приемем, че алкохолът е виновник за пиянските обаждания по телефона или за изпратените текстови съобщения. Ново изследване обаче показва, че алкохолът не влияе на способността за контрол на действията, той само кара хората да не се замислят много.
Участниците изпили определено количество алкохол, преди да изпълнят на компютър задачи за разпознаване на грешки. Заключенията от изследването са направени на базата на данни за мозъчната активност и самооценката на участниците.
67-те участници били разделени на 3 групи: трезви, такива, които са пили плацебо, и хора, които са консумирали алкохол. Групата с алкохола е била наясно, също като другите две групи, че допуска грешки, но не се притеснявала толкова, казват авторите на изследването.
Алкохолът не засяга способността на хората да съзнават какво правят, ги кара да не чувстват вина, срам и угризения. Питието прави хората по-честни и ги кара да се страхуват по-малко от последствията от действията им.
В изследването, проведено от университета в Мисури в САЩ, са участвали 67 души, разделени в 3 групи. В първата група има 11 мъже и 11 жени, които са консумирали безалкохолни напитки. Втората група със същия брой участници е приела напитка плацебо. Останалите 12 мъже и 11 жени са пили водка с тоник. Всяка група е трябвало да изпълни задачи за разпознаване на грешки. Първата група е трябвало да познае дали показаното им лице е черно или бяло, а след това дали на следващата картина е изобразен пистолет или клещи.
Учените са измерили реакцията на мозъка, която е пряк резултат от специфично сетивно събитие. В този случай това събитие е предупреждение, че участникът е направил грешка.
Те забелязват, че след като допуснат грешка, хората обикновено отговарят по-бавно, тъй като внимават да не направят грешка втори път. Според отговорите на участниците и трите групи са били наясно, че допускат грешка, но групата с алкохола е била по-малко притеснена и през цялото време отговаряла бързо./БГНЕС
/
Алкохолът не засяга способността за контрол на действията
Лесно е да приемем, че алкохолът е виновник за пиянските обаждания по телефона или за изпратените текстови съобщения. Ново изследване обаче показва, че алкохолът не влияе на способността за контрол на действията, той само кара хората да не се замислят много.
13 август 2014, 15:59
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!