П реднамерена и планирана предварително политическа провокация, нарече сръбския премиер Ивица Дачич провалянето на футболния мач Сърбия – Албания във вторник вечерта.
Сърбия не носи никаква отговорност за прекратяването на мача, според Дачич. "Такова нещо не се е случвало на нито едно футболно състезание, било е подготвено", подчерта той. "За мен главният въпрос е как ще реагира Евросъюзът и УЕФА, защото ако някой от Сърбия размахваше знамето на "Велика Сърбия" в Тирана или Прищина, то това вече щеше да е в дневния ред на Съвета за сигурност на ООН", заяви Дачич.
Във вторник вечерта балканското дерби между Сърбия и Албания в Белград, част от квалификациите за Евро 2016, бе прекратено, след инцидент в края на първото полувреме. Тогава над терена се появи малък безпилотен летателен апарат (квадрокоптер), на който беше привързано знаме с албански символи. Това стана причина за безредици на терена и трибуните.
Според белградските медии, устройството е било управлявано дистанционно от брата на албанския премиер. Причинителят на инцидента е бил задържан след това от полицията.
Спортната битка прерасна в сблъсъци заради квадрокоптера, летящ над терена със знамето под него. Играч на домакините успя да достигне до плата и го свали на земята. Моментално върху сърбина връхлетяха двама албански футболисти и това послужи като сигнал за мелета на терена и по трибуните. В един от секторите бяха използвани димки и фойерверки. Там влязоха и органите на реда. Полицията не допусна разрастване на сблъсъците, съдията изведе отборите, а мачът бе прекратен.
Знамето е било на т.нар. "Велика Албания", към която се стремят албанските националисти, пише ИТАР-ТАСС. Играчът, свалил знамето, е футболистът на Сърбия Стефан Митрович.
Според белградската полиция братът на премиера на Албания Еди Рама – Олси Рама е влязъл в Сърбия с американски паспорт. Той живее в САЩ от 1997 година.
По-късно вечерта правоохранителните органи в Косово предотвратиха безредици с участието на албанци и сърби в северната част на Косово след скандалното проваляне на футболния мач в Белград. Наложи се служители на косовската полиция, полицейската мисия на ЕС в Косово - Еулекс (EULEX) и военни от мисията под командването на НАТО в Косово - Кейфор (KFOR) да разгонват тълпите косовски албанци, излезли по улиците в Косовска Митровица и опитващи да се прехвърлят в сръбските квартали.
Албанските власти в Косово обявиха независимост от Сърбия през 2008 година. Сърбите не признават властите в Прищина, но водят диалог за изглаждане на противоречията. Град Косовска Митровица, който е със смесено население, нееднократно става център на междуетнически сблъсъци в Косово. /БГНЕС /
Албанската провокация в Белград е била планирана
Преднамерена и планирана предварително политическа провокация, нарече сръбския премиер Ивица Дачич провалянето на футболния мач Сърбия – Албания във вторник вечерта.
15 октомври 2014, 04:13
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!