О тличните IT и езикови умения помогнаха на аутсорсинг сектора в България да постигне бум, засилвайки надеждите, че може да подкрепи стагниращата икономика на най-бедната държава членка на ЕС, пише Франс прес.
След плах старт преди 15 години, сега балканската страна е център на информационните технологии и на бек-офис аутсорсинга. Подобно на кол центровете, фирмите, занимаващи се със софтуерни и уеб разработки, дата-услуги и техническа поддръжка, привличат чуждестранни компании, за които е по-евтино да сключват договори за подизпълнение в чужбина.
Растежът в сектора достигна 25% на годишна основа в последните години, което помогна на българската икономика да се върне към растеж от 0,9% през 2013 г., след като се сви с 5,0% през 2009 г. 22 000-те души, заети в аутсорсинга, са генерирали до 3% от БВП на България през 2013 г. и оборот от над 1 милиард лева (510 милиона евро, 685 милиона долара), сочат данни на Българската аутсорсинг асоциация.
Индустрията се възползва от първокласните IT специалисти и от големия набор от над 20 езика, различни от английския, преподаван в българските гимназии и университети. "България е на трето място в света по брой на дипломирани софтуерни инженери и на първо по брой на IT специалисти на глава от населението", заяви заместник министърът на икономиката (в правителството на Пламен Орешарски) Красин Димитров на неотдавнашна аутсорсинг конференция в София. Отличните интернет и телекомуникационни услуги и увеличаването на висококачествените офис сгради преди кризата също допринесоха за разцвета.
Работните места могат да се утроят
Според председателя на Българската аутсорсинг асоциация Стефан Бумов разрастващата се индустрията има потенциал да наеме два пъти и дори три пъти повече хора, обещаваща перспектива в страна, в която над една четвърт от младежите са без работа. "Търсенето на подобен вид услуги се очаква да нарасне и бихме могли да удвоим, а защо не дори да утроим, индустрията в идните две-три години", казва Бумов пред Франс прес.
Неговата компания Софика груп започнала с 30 души през 2007 г. и се разраснала, превръщайки се в най-големия вътрешен играч в сектора с над 900 служители. През март тя беше закупена от американската компания Телетек, а други чуждестранни аутсорсинг гиганти също купиха местни фирми. Много глобални играчи също се установиха в България, в това число Адеко, Ай Би Ем и Съдърланд.
Кока Кола Ейч Би Си откри първия си център за бек-офис услуги в София през 2005 г. и сега обслужва 26 страни от тук. Тя беше последвана от Хюлет Пакърд, която откри глобален център за доставки през 2006 г. и избра България като един от шестте си "центрове за доставки" през 2010 г. Но Кери Халард от Британската национална аутсорсинг асоциация казва, че повечето инвеститори все още биха избрали Бангалор пред България, която продължава да страда от "много ниска популярност като аутсорсинг дестинация".
Повишаване на популярността на България
България беше класирана на 17-то място в последния индекс на A.T. Kerney за най-атрактивна дестинация за предоставяне на аутсорсинг услуги, а Индия обикновено е поставяна на първото място. Износни компании казват, че секторът в България се нуждае от помощта на държавата, за да развие по-агресивна маркетингова стратегия и да увеличи популярността си.
"Това е износно ориентиран бизнес и ако името ви не е познато, дори да имате потенциала да вършите определена работа, тя не идва при вас. Тя отива при някой, който е по-добре известен", казва Бумов. Разцветът в България предизвика и остър недостиг на служители, като компаниите си крадат взаимно IT специалисти, тъй като все повече от тях намират по-добре платена работа в чужбина. Намирането на опитни мениджъри на високо ниво е особено трудно, казват висши кадри, въпреки че индустрията вече започнала да работи с университети за обучение на допълнителните служители, от които се нуждае.
"Аутсорсингът предлага най-добрата първа работа за новозавършили квалифицирани студенти. Заплатите са с 40-50% над средните за страната 400 евро, а качествен IT специалист може да печели до 3000 евро на месец", отбелязва икономистът от Индъстри Уоч Георги Стоев. Разширяването на базата от таланти чрез установяването на повече аутсорсинг центрове в университетски градове извън София, където се намират 90% от компаниите, и окуражаването на повече студенти да се връщат след обучение в чужбина са сред възможностите да повишаване на растежа, допълва Стоев. /АФП
/
АФП: Разцветът на аутсорсинга помага на българската икономика
Отличните IT и езикови умения помогнаха на аутсорсинг сектора в България да постигне бум, засилвайки надеждите, че може да подкрепи стагниращата икономика на най-бедната държава членка на ЕС, пише Франс прес.
10 август 2014, 08:56
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!