М ВР да назначи временно около 4000 души като охрана към местната власт.
За такава идея, обсъждана от полицията и социалното министерство съобщи вътрешният министър Цветлин Йовчев, цитиран от Dariknews.bg, по време на изслушване от Комисията по вътрешна сигурност към НС.
Йовчев заяви, че се обсъжда подписването на споразумение, което ще се отрази положително на сигурността в по-бедните райони на страната.
По думите му проектът няма да струва много, но ще повиши временната заетост в районите, където не може да се осигури полицейско присъствие и няма възможност за назначаването на извънщатни сътрудници.
Ще направим всичко възможно, за да постигнем устойчиви резултати в борбата с битовата престъпност, каза Йовчев.
"Променихме организацията на патрулно-постовата дейност. Търсим няколко ефекта - по-бърза реакция и полицаят да бъде на място, където има нужда. Извършихме структурни и кадрови промени, в които е включено преразпределение на състав. Създадохме различна организация, която да даде възможност за контролна среда", посочи Йовчев.
"Възложихме функции на жандармерията, които тя нямаше. В места, където проведохме тази операция, имаме намаляване на битовата престъпност с до 70%. Работим по комплекс от мерки, които ще дадат възможност допълнително да се подобри противодействие на битовата престъпност", заяви министър Йовчев
Йовчев сподели и идея за това как да бъдат използвани мобилните камери, които според окончателно решение на ВАС бяха извадени от мрежата за контрол на пътя
По думите му устройствата могат да бъдат използвани от автопатрули, които ще следят за сигурността около опасните участъци.
"Издадох заповед, с която въвеждаме различна организация. Това, което е разпоредено на „Пътна полиция" е, че трябва да се намират преди опасния участък, а не след него, за да се ограничи възможността и рискът от ПТП. Искам да въведем тази практика, която е в Европа. Трябва да има ясно обозначени камери и действията на полицията да са такива, че да предотвратят рисковете от произшествия", заяви Йовчев.
"Ограничих възможността да бъдат спирани просто така превозни средства. Има и телефон за сигнали при такива случаи. Ще бъде осъществяван контрол от ГД „Национална полиция". В дирекция „Инспекторат" е извършена структурна промяна, ще има звена, които ще работят линейно по извършване на внезапно планирани проверки дали се спазват заповедите на МВР. Надявам се, че с тази организация ще успеем да засилим контрола", посочи вицепремиерът.
Министърът отново заяви, че трябва да се върви в посока на увеличаване на стационарните камери по пътищата и намаляване на човешкия фактор.
От утре влизат в сила нови мерки за сигурността на морската граница на България; какви ще бъдат те ще бъде решено на заседание на Националния щаб за мониторинг на обстановката в Украйна, съобщи малко по-късно Йовчев след срещата си с изпълнителния директор на "Фронтекс" Илка Лайтинен.
Министър Йовчев допълни, че новото, което ще се прави по морската граница, ще бъде съобразявано с постоянно променящата се обстановка в Украйна. Илка Лайтинен не смята, че в момента е необходима извънредна среща на международната организация, тъй като в четири страни - Полша, Словакия, Унгария и Румъния, структурата е увеличила своите контакти и получава постоянно актуална информация.
Единственото, което се наблюдава по външните граници на ЕС с Украйна, е намаляване на придвижването на хора. Вътрешният министър за пореден път подчерта, че за момента няма пряка заплаха за страната ни от миграционен поток от Украйна. Системата е подготвена, така че да бъде намален рискът за българските граждани, увери Йовчев.
Той разговаря с Илка Лайтинен и двамата обсъдиха сътрудничеството между България и "Фронтекс", като беше отчетено, че 216 души от международната организация са посетили България, за да подпомогнат дейността на българската гранична полиция.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!