Г ерманската канцлерка Ангела Меркел призова гръцкия премиер Алексис Ципрас да приеме щедрото предложение от кредиторите на страната, изтъквайки, че сега е ред на Атина да направи стъпка по посока на партньорите й от еврозоната, предаде Ройтерс.
Направихме стъпки към Гърция, посочи Меркел пред журналисти в Брюксел. По думите й сега е ред на гръцката страна да направи подобна стъпка.
Европейските кредитори предлагат на Гърция, която е на ръба на фалита, 12 милиарда евро помощ до края на ноември, при условие че се споразумее бързо по серия реформи и бюджетни мерки, според документ от преговорите,
цитиран от Франс прес. Освен това те са готови да отпуснат спешно на Атина 1,8 милиарда евро, веднага щом гръцкият парламент гласува споразумението с институциите. Тази сума ще позволи на страната да избегне дефолт и да върне на МВФ заем от 1,5 милиарда евро с падеж на 30 юни.
В най-добрия случай - ако Атина и кредиторите й се споразумеят утре на извънредната спешна среща на Еврогрупата, гръцкият парламент може да се произнесе в неделя, а Бундестагът в понеделник, посочи информиран източник.
Според документа, станал достояние на медиите днес, кредиторите предлагат продължаване с пет месеца на спасителната програма на Гърция и са готови да й отпуснат 12 милиарда евро на четири транша, към които се очаква да бъдат добавени още 3,5 млрд. евро от Международния валутен фонд (МВФ).
Първият транш от 1,8 млрд. евро ще бъде от лихвите за 2014 г. по програмата Ес Ем Пи (SMP - Security Market Program), започнала през 2012 г., позволяваща на централните банки от еврозоната да купуват гръцки дългове на вторичния пазар.
За да стане това е необходим вотът не само на гръцкия парламент, включително някои мерки, наречени "предварителни действия", но и съгласието на националните парламенти на съответните страни с това плащане.
Ще последват други два транша от фонда в подкрепа на еврозоната - единият от 4 милиарда евро до средата на юли и друг от 4,7 милиарда евро в началото на август, при условие, че Гърция приложи някои реформи.
Част от тези пари - 6,9 милиарда евро - ще бъдат от фонда, създаден в помощ на гръцките банки, който разполага в момента с 10,9 милиарда евро. За деблокирането на средства от този фонд има отдавна подадена молба от гръцкото правителство.
МВФ може да прибави още 3,5 милиарда евро при някои условия - всички предварителни действия да бъдат приложени и фондът да получи уверения за финансирането на страната за период над 12 месеца и поносимостта на дълга й.
По-рано днес Ципрас се срещна с Меркел и с френския президент Франсоа Оранд покрай Европейския съвет в Брюксел.
Страните потвърдиха, че утрешната среща на Еврогрупата трябва да бъде основа и решаваща. Дипломат, цитиран от ТАСС, посочи, че кратката среща е била "за сверяване на позициите" и на нея не са били приети практически решения.
Какво предлагат кредиторите
Кредиторите на Гърция предлагат прекратяване на специалните данъчни условия за гръцкото корабоплаване и да се плаща повече за тонаж, според документ от преговорите, цитиран от Ройтерс. Заедно с туризма, секторът на корабоплаването е жизненоважен източник на постъпления за гръцката хазна.
Според официалния документ, съдържащ стъпките, които Гърция трябва да направи, кредиторите посочват, че Атина трябва да увеличи таксата за тонаж и да премахне специалните данъчни условия за корабния сектор.
В друг документ на Гърция се предлага да се увеличи таксата за тонаж и за се приложи ефективна данъчна рамка за търговското корабоплаване.
Гърция и международните кредитори се приближиха до споразумение днес, информира Асошиейтед прес, която цитира източник от страна на кредиторите, според когото "различията сега са много, много малки".
Според последното предложение Атина заявила, че ще намали държавното финансиране на пенсиите с между 0,25 и 0,5 процента от брутния вътрешен продукт (БВП) тази година и с 1% догодина.
Източници от гръцката делегация твърдят, че продължават да съществуват различия между позициите на Атина и международните кредитори.
Гръцки медии съобщават, че при завръщането си от Брюксел тази вечер премиерът Алексис Ципрас се очаква да свика разширено заседание на правителството за оценка на позициите на кредиторите, включително предложението за петмесечно продължаване на спасителната програма и предоставяне на четири транша на обща стойност 15,5 милиарда евро.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!