Щ астие... прекарваме почти целия си живот, преследвайки го. Искаме да учим, за да можем да си намерим добра работа, искаме добра работа, за да изкарваме повече пари, искаме повече пари, защото харченето им трябва да ни донесе щастие.
Скъпите дрехи, лъскавата кола и голямата къща наистина ли ще ни направят по-щастливи и всъщност трябва ли да сме щастливи?
Но кое е обратното на щастието?
Всички можем да се съгласим, че е тъгата. Всички ще се съгласим също така, че тъгата е неприятна и некомфортна. Тя служи като аларма, за да ни подскаже, че ситуацията в която се намираме е нова, непозната и предизвикателна.
Тъжните хора обаче са много по-обективни - по-малко вероятно е да се подведат, че някой красив или известен човек е и добър и да му се доверят. По-добри са и в запомнянето на информация. В някой случаи тъгата дори може да направи човек по-добър. Експеримент от 2010 г. на Джоузеф Форга, показва, че тъжните хора е по-малко вероятно да са алчни и да се интересуват само от собствените си интереси. Неща, които освен полезни за нас самите, ни правят и полезни за околните.
Тези неща, разбира се важат за умерената тъга. Ако тъгата се превърне в депресия, това е лошо и има доста негативни страни. Тогава наистина трябва да положите усилия да не се чувствате по този начин.
Какви други чувства имаме обаче, все пак не е само щастие и тъга. Дали останалите чувства - негативните и позитивните, ни променят и в края на краищата - щастливи ли сме, докато сме нещастни и обратното - вижте в любопитното ново видео от канала "По-умней" във Vbox7.com
Не пропускайте още:
Как заблудата ни помага да успеем
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!