М алко известен факт за Kарибските острови е, че едва около 2% от тях са обитаеми. Този процент важи за цялата площ на архипелага.
При пътешествието през 1492 година, Христофор Колумб останал с погрешно впечатление, че е достигнал до Азия и затова нарекъл този регион Западните Индии. Смята се, че наименованието на Карибите идва от името на индиански канибалски племена.
Когато попаднал на остров Куба, Христофор Колумб оценил естествената красота на това парче земя, изобилието на диви животни, високите планини, тропически дъждовни гори, обширни савани и добри пристанища.
Според него територията била полуостров на континенталната част на Азия. През 1508 г. испанският мореплавател и изследовател, Себастиан де Окампо картографира цялата крайбрежна ивица и са установява, че Куба всъщност е остров.
През 1511 г. от Испаньола в Куба пристига Диего Веласкес, испански колонизатор. Корабите акостират в близост до Гуантанамо, заедно с 300 войници.
Същевременно от Ямайка на южния бряг на Куба пристига испанския войник Панфило де Нарваес. Той принуждава местните индианци да приемат католицизма и да приемат върховенството на испанския монарх.
Испанците започват да избиват воини и цивилни. Завоевателите основават много от най-старите градове на Куба като например Баракоа, Тринидад, Пуерто Принсипе, Хавана и Сантяго де Куба, всички разположени на пристанища, с изключение на два от градовете - Санкти Спиритус и Баямо, които са във вътрешността на острова.
Испанските монарси възнаграждават завоевателите и техните войници с правото да събират данъци и да принуждават към труд индианското население в колонизираните територии. Местното население било принуждавано да работи в мините, в плантациите, като домашна прислуга, и като войници в армията, предназначена за американския континент.
Изтръгнати от техните екологични и социални общности и експлоатирани до крайно изтощение, недохранвани и жертви на нови болести, местното население на арауаки и сибонеи е почти унищожено само за около 30 години след пристигането на испанците.
Какво се случва с Куба след това?
Гледайте новия епизод на „Без багаж“, тази неделя, от 13.00 ч., по Диема
Вижте още по темата:
Когато звездите вещаят, че ще станеш император
Кришнарите - поклонници на любовта
Няма нелечими хронични болести според Аюрведа
Припомнете си последното приключение на "Без багаж" във видеото:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!