Н а малдивския остров Худуранфуши могат да се упражняват различни водни спортове, има прекрасни условия за сърф, шнорхелинг и гмуркане.
„Без багаж“ са се настроили за подводни снимки с намерението да разберат какво се случва с рифовете в този район на Индийския океан след унищожителното течение Ел Ниньо, което в края на 1990 г. убива много корали.
Екипът няма време за подготовка, а навсякъде в прозрачните води около острова се стрелкат акули.
Туристите видимо не се страхуват от тях, напротив, търсят компанията им. Всяка вечер на кея край хотела, персоналът изнася кофи с рибешка карантия и храни акули и скатове.
Същевременно теченията на океана са непредвидими и гмуркането в неспокойните му води няма нищо общо с гмуркане в Червено и Средиземно море, където екипът има натрупан доста опит.
Гмуркане на Малдивите е мечта на всеки, който е надзърнал под водата.
Всички малдивски курорти имат дайвинг център. Използват се лодки, за да достигне до местата за гмуркане. Обикновено времето, необходимо да се премине от острова до избраното място варира от 10 до 90 минути. По този начин туристите могат да се върнат в хотела си за обяд или вечеря.
Центровете предлагат услуги за сертифицирани водолази, курсове за начинаещи и за напреднали.
Всеки водолаз трябва да се направи "чек-гмуркане", за да позволи на инструктора да оцени неговия опит и познаване на този спорт.
Във всички курорти можете да направите, обиколка с инструктор, наречена "Дискавъри". Така можете да се запознаете с подводния свят.
Децата могат да започнат гмуркане, когато навършат 10 години.
Много гмуркания в Малдивите са организирани във води със силни течения. Те често променят посоката и силата си, според вятъра. Затова инструкторът трябва да планира гмуркането максимално прецизно.
Той трябва да влезе пръв във водата и да прецени моментната посока и интензитет на теченията, за да позволи на туристите да се насладят на приятно гмуркане.
Стандартно оборудване за гмуркане може да се наеме във всеки център. Използването на подводен компютър обикновено е задължително и препоръчително на Малдивите.
Често ръкавици не са разрешени, тъй като гмуркащите се с такива могат да повредят скали или корали.
Малдивски климат е този, характерен за суб-екваториалните острови. Средната годишна температура е 27С и не е обект на дневни или сезонни промени, поради близостта на океана.
Малдивите са разположени в район, богат на коралови рифове и подводната фауна е поразително разнообразна и красива.
Малдивски крайбрежни води изобилстват от див живот: ярки екзотични риби, очарователно грациозни медузи, различни миди, морски хищници и разбира се красиви корали.
Кораловите рифове на Малдивските острови привличат морските хищници, а именно акули, от които има около 26 вида в архипелага.
Вероятно този брой е неточен, тъй като много видове сиви акули изглеждат почти идентично, и дори опитни ихтиолозите не могат да направят разлика между тях на пръв поглед.
Тигрова акула, акула чук, и дългокрила акула са най-честите обитатели на Малдивите.
Най-сериозната заплаха е от тигровите акули, тъй като те често навлизат в крайбрежните зони. Срещата с дългокрила акула е също толкова опасно, но много по-малко вероятна, тъй като тези акули предпочитат да стоят далеч от брега.
Акулите чук се държат по-малко агресивно, и техните атаки са по-малобройни от тези на синята акула, да не говорим за тигровите акули.
Всъщност, истинската заплаха е само от гигантските видове чук. И все пак, по-добре е да се избягва среща с тях.
Сезонът, в който китовите акули пристигат до източните острови на Малдивите е от април до ноември.
Тези огромни морски животни изглеждат ужасяващи, но те са напълно безвредни за хората. Следва да се има предвид, че акулите получават защита от екологични групи. Ето защо, да се вреди на акула край малдивските атоли се счита за незаконно.
Какво ще открият „Без багаж“ в океанските води на Малдивите?
Гледайте в неделя 30 октомври и неделя 6 ноември, от 13 ч. по DIEMA
Вижте още по темата:
Запознайте се с райския остров Худуранфуши
1192 коралови острова = Малдиви
Куба - дори не подозирате какво ви очаква там
Припомнете си последното приключение на "Без багаж" във видеото:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!