С амо преди година, по време на снимки, екипът на „Без багаж“ се натъква на изключително интересен археологически обект край с. Гърло, община Брезник.
Постройката от камъни със странна форма и предназначение ги отвежда до бронзовата епоха и културата на нурагите.
Странното е, че в България този обект няма аналог. Връзката с нурагската цивилизация е не къде да е, а на остров Сардиния.
Натам се отправят приключенците, заинтригувани от невероятните постройки, оцелели от 18-15 в. пр. Хр. до днес.
Остров Сардиния е разположен в средата на Средиземно море. Крайбрежието му от повече от 1800 км. привлича с фантастичните си, чисти, прозрачни води, щедро предлагане на всички видове водни спортове, дива, съхранена природа и невероятни история и археология.
Сардиния е бил населен още от праисторически времена.
Известно е, че сардинци са имали контакт с микенци, които търгуват със Западното Средиземноморие.
Връзката с могъщи градове на остров Крит става ясна от керамика, възстановена след археологически разкопки на остров Сардиния.
Днес на учените са известни около 8000 нураги, като изследователите предполагат, че пр.н.е. са били между 20 - 30 хиляди.
„Без багаж“ откриват нураг, в центъра на площ от няколко квадратни километра.
Паметникът има централна кула (цитадела) и 2 странични кули, образуващи бастион. В рамките на укреплението има кладенец, с над 7 метра дълбочина, функциониращ и днес.
В кладенеца са намерени много керамични предмети.
По време на разкопките на първите 15 колиби, археолозите забелязали организацията им в малки групи, пресичани от павирани алеи.
Единият блок, състоящ се от 5 колиби, разкрива конкретни занаятчийски дейности и производството в по-голям мащаб, обслужващо не само селището, но и по-голям пазар.
Въпреки че предстои по-голямата част от селото да бъде изкопана, настоящите находки подсказват недвусмислено колко динамична и организирана е била тази общност, определено свързана с други пазари в Средиземно море.
Екипът се натъква и на други любопитни древни каменни обекти, наречени от местните и от археолозите „Гробниците на гигантите“. Това са сардински мегалитни гробове - галерии, изграждани през бронзовата епоха от нурагската цивилизация. Такива могат да бъдат открити на много места на остров Сардиния, като до момента са обозначени над 800.
Обикновено гробниците имат централна стела, достигаща до 4 м. височина и с врата в долната част. Погребалната камера е от 5 до 15 м. дълга и от 1 до 2 м. висока. Структурата наподобява на обърнат кораб. Близо до входа обикновено има обелиск, който символизира боговете и предците, които ще се погрижат за мъртвите.
Кой е строил нурагите и как е възможно те да оцелеят до днес, пвъпреки че камъните са подреждани един върху друг без никакъв свързващ елемент.
Гледайте новия епизод на „Без багаж“ на остров Сардиния!
Неделя, 19 юни, от 13ч., по Диема
Вижте още по темата:
Когато звездите вещаят, че ще станеш император
Кришнарите - поклонници на любовта
Няма нелечими хронични болести според Аюрведа
Припомнете си последното приключение на "Без багаж" във видеото:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!