О коло 160 милиона индийци живеят под клеймо - недосегаеми.
Те са отхвърлен от обществото без друга причина, освен една – някой, някога ги е класифицирал като „извършил тежки грехове в минали прераждания“.
Населението на Индия възлиза на около 1,2 милиарда души. Очаква се към 2045 г. Индия да е най-многолюдната страна на Земята.
Прогнозата е направена не само на база на високата раждаемост, но и на спадащата смъртност.
В последните 20 години, напредъкът на Индия, постигнат в справянето с екологичните проблеми и подобряване на качеството на околната среда, е сред най-бързите в света.
Несъмнено това подобрява условията на живот на населението, но въпреки това Индия продължава да е изправена пред много проблеми.
Според Световната здравна организация поне 900 хиляди индийци умират всяка година от замърсени питейна вода и въздух, а над половината от населението, изобщо нямат в домовете си тоалетни.
Средната възраст на индийското население е 26 г. Индия е една от малкото страни, където съотношението мъже - жени е 1000 към 933 или чувствителен превес на мъжко население.
Урбанизацията е голям проблем на Индия. Все повече селско население мигрира към градовете. Милионните градове стават все повече, като например гъсто населения Мумбай е с над 20 милиона жители.
Въпреки икономическия подем, огромна част от населението продължава да живее в пълна мизерия, а неграмотността намалява с много малки темпове.
Най-голямата концентрация на хора под прага на бедността е именно в Индия.
Системата Варна разделя обществото на Индия на четири касти: брамини, кшатрии, вайшии и шудри, но недосегаемите не принадлежат към нито една от тях. Те са извън системата Варна.
В подразделението на кастовата система, недосегаемите са под шудриите. На тях се падат нечистите професии.
На представителите на различните касти не е позволено да се женят помежду си. Позицията на един човек в този живот се определя от неговите действия в предишни животи.
Лица, които са родени в семейство на брамини трябва да са извършили добри дела в предишните си животи.
Да бъдеш роден шудра или недосегаем е наказание за грешните деяния, извършени в предишни животи.
Всички, които работят с метли, по улиците като чистачи, боклукчии, грижат се за нечисти животни като свине например или обработват кожи - това са недосегаемите.
На тях е отказван достъп до индуски храмове, не е позволено да четат религиозни книги на санскритски и така остават неграмотни поколение, след поколение.
Те не могат да използват селските кладенци и резервоари, което ги принуждава да живеят извън селото. Забранено им е да влизат в жилищните райони на горните касти.
Кастовите фактори са неразделна част от ежедневието в Индия.
Престъпленията на кастова основа са ежедневие в Индия. Дискриминацията от по-горни касти е дълбоко вкоренена в обществото.
Престъпление срещу недосегаем се случва на всеки 18 минути.
Какво ще открият в „кашонения“ град екипа на „Без багаж“?
Гледайте тази събота, 13 ч. по Диема
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!