П ристигайки на остров Куба, испанските конквистадори подлагат на жестока експлоатация местното индианско население.
Само за тридесет години от индианците не остават много живи в следствие на „екзотичните“ европейски болести и непосилния труд в тръстиковите плантации. Бизнесът с Европа обаче процъфтявал.
Нужна била работна ръка. Така започва интензивната търговия с роби от Африка. Испанците докарват в Куба хиляди мъже и жени, които превръщат в домашна прислуга и работници в плантациите.
Преобладаващата религия в Куба по това време е християнството, предимно римокатолицизма.
Африканските роби пристигат със свои вярвания, религии и традиции. Те били принуждавани да следват християнските канони.
За да запазят религиите си, чернокожите започнали да дават на християнските светци имена на техните африкански идоли. С течение на времето се стига до религиозен синкретизъм.
Такава синкретична религия е Сантерия - комбинация на религията йоруба на африканските роби с католицизма и някои индиански вярвания.
Именно Сантерия прави възможно робите да запазят традиционните си вярвания, докато са приучвани да практикуват католицизма.
След комунистическия революция от 1959 г., правителството на Куба не ограничава религиозните практики. И все пак, до 1991 г. на религиозни хора не е било позволено да се присъединят към Кубинската комунистическа партия заради противоречие на религията с марксистката философия на партията.
В годините след разпадането на Съветския съюз, Куба приема по-отстъпчива позиция по отношение на религията и намалява популяризирането на атеизма. През ноември 1991 г. Комунистическата партия започва да дава възможност на вярващите да встъпват в редиците ѝ.
Корените на Сантерия произтичат от Нигерия и са били транспортирани до Куба от хората Лукуми.
Колониализмът упражнява значителен натиск върху всички религии извън католицизма. В течение на 90-годишен период, Лукуми поддържат практиката на религията на Сантерия.
Тя обхваща жертвена храна, песни, танци, костюми, духовни божества и използването на артефакти. В началото поклонниците на Сантерия трябва да практикуват тайно.
Практикуването се пренася от плантациите в градовете. Сантерия търпи промяна, за да се намерят начини за облекчаване на различни заболявания. По това време не е имало официална медицинска помощ.
Малко по малко практиките на робите - християни, афро - кубинските лечители и испански курандерос се смесват.
Афро-кубинските лечители и испанските курандерос са единствените, които могат да окажат някаква медицинска помощ в Куба по това време и са отговорни за лечението както на чернокожите, така и на белите.
В религията Сантерия акцентът на съзнателно съществуване се свързва разбирането на природата, висшите сили, обредни практики и ясновидство. Робите донесли на остров Куба различни религиозни обичаи, включително транс, система за гадаене и за общуване с техните предци и божества, жертвоприношения на животни, както свещени барабани и танци. Всичко това, миксирано с римокатолицизма прави понятието Сантерия.
Малко по-късно от Хаити пристигат етноси, носещи традициите на друга религия - Вуду.
Те наброяват значително по-малка част от религиозните общности.
Вуду се свързва с шаманизма. Думата „вуду“ означава „дух“. Вуду е култура, философия, изкуство, музика и танци, език, народна медицина, правосъдие, власт над отвъдното, устна традиция и ритуали.
Важно място във Вуду заемат груповите ритуали за връзка с предците, при които се изпада в транс посредством ритми, музика, танци и наркотици. При някои от Вуду практиките се използва контагиозна магия.
Гледайте в новия епизод на „Без багаж“, тази неделя, 7 юли, от 13 ч., по DIEMA
Вижте още по темата:
Куба - дори не подозирате какво ви очаква там
Нурагската цивилизация и Гробниците на гигантите
Индия, която туристите не виждат
Тадж Махал увековечава красивата приказка за една голяма любов
Припомнете си последното приключение на "Без багаж" във видеото:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!