У словията, при които се ражда Акбар на 15 октомври 1542г. в Индия, с нищо не подсказват, че той ще стане велик император.
По-късно баща му Хумаюн успява да си върне престола, но само след няколко месеца умира и оставя 14-годишния си син Акбар да търси сам пътя си като велик водач.
Под регентството на Байрам Кхан, Акбар успява да постигне стабилност в региона.
Акбар става велик генерал. До деня на смъртта си разширява империята до Афганистан на север, Сингх на запад, Бенгал на исток и на юг до река Годавари.
Успехът на Акбар се дължал най-вече на неговия талант, лоялност, интелект и респект към хората, независимо от тяхната религиозна практика.
Той управлявал в духа на партньорство и толеранс. Никога не насилил преобладаващото хинду население на Индия да приеме исляма.
Позволил на тези, които преди времето на неговото управление били принудително обърнати в исляма да се върнат към корените си и хиндуизма без смъртна заплаха. Превеждал хинду литература и участвал в празненствата на индусите.
Брковете му били добре планирани политически съюзи - както този с принцесата на Джайпур - Джодха Бей, така и с принцесите на Биканер и Джайсалмер.
Голямата любов на Акбар била Джодха, която единствена го дарява със син. Императорът е трябвало да чака дълго за своя наследник.
През тези години дори посещава Салим Чисти, известния суфи светец, за да получи благословията му. Светецът бил известен със своите чудеса.
Без съмнение, благословията на Салим Чисти помага на Агбар и Джодха да се сдобият с мъжка рожба. В чест на своя наследник Акбар построява невероятния комплекс Фатехпур Сикри.
Той нарича града Фатехабад, заради думата Фатех, означаваща "победител". По-късно е наречен Фатехпур Сикри. Днес това е един от най-добре запазените архитектурни паметници от колекцията на индийската история.
Комплексът на Императорския дворец се състои от редица независими павилиони, разположени геометрично.
В своята цялост, постройките на Фатехпур Сикри отразяват гения на Акбар в асимилирането на различни регионални архитектурни влияния в рамките на един цялостен стил, който сам по себе си е уникален.
„Без багаж“ ще ни отведат и до Агра Форт - най-важната крепост в Индия. Великите Мугали: Бабур, Хумаюн, Акбар, Джаханджир, Шах Джахан и Ауранджеб са живели тук и страната е управлявана от Форта.
Тук е била хазната с несчетни съкровища и ковани монети. Тук са идвали посланици, пътешественици и най-висши сановници, участвали в създаването на средновековната история на Индия. Никоя друга крепост не е имала тази чест.
Гледайте новия епизод на „Без багаж“, тази неделя, от 13 ч., по Диема
Вижте още по темата:
Няма нелечими хронични болести според Аюрведа
Как слонската тор се превръща в албуми за снимки
Недосегаемите - наказани за тежки грехове от минали прераждания
Индия, която туристите не виждат
Припомнете си последното приключение на "Без багаж" във видеото:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!