И ма много истории за мъже и жени по света, които се изправят срещу богатството и властта, но никоя история не е така вдъхновяваща като тази на Робин Худ.
Да крадеш от богатите, за да даваш на бедните, не е видяно като престъпление, а като изключителна добрина и щедрост.
Във видеото горе разберете кои са десетте исторически личности, за които е спорно дали са съществували
Дали самият Робин Худ наистина е съществувал и до днес не може да се потвърди, но има исторически доказателства за доста други герои, които са споделяли неговата идеология и са се превърнали в робинхудовците на различните нации.
Ето и някои от тях:
Юрай Яношик
Неговата разбойническа кариера не трае дълго (1711-1713 г.), но подвизите му са увековечени в редица приказки, поеми, романи, балади, народни песни, а по-късно и филми и дълго пленяват сърцата на хората от Централна Европа.
Юрай Яношик е роден през 1688 г. в днешна Словакия. Едва 15-годишен той вече се бие с бунтовници, а по-късно се присъединява към армията. Докато служи като надзирател в затвора, той решава да се присъедини към група с бандити.
Недълго след това става лидер и започва да се лута със своите хора из планини и полета в Словакия, Полша и Моравия (дн. Чехия). Той и хората му грабят от аристократите и богатите търговци и дават на бедните. Известен е със своите добре обмислени планове, при които по време на грабеж никой не е нараняван или убиван.
На 17 март 1713 г. е осъден на смърт и убит.
Фулан Деви
Високата не повече от 150 см. индийска жена успява да си създаде впечатляваща репутация. Родена е в бедно семейство от ниска каста. Едва 11-годишна е омъжена за три пъти по-възрастен мъж, който оказва тежък физически тормоз върху нея.
Тя успява да избяга от насилието, но щом се връща в селото си, е хвърлена в затвора за престъпление, което не е извършила. Отхвърлена от обществото и семейството си, в затвора тя попада в бандата на организирани престъпници, които в продължение на седмици я насилват.
Скоро Фулан събира сили исъздава собствена банда, с която извършва серия от обири и отвличания на влиятелни селяни. На Свети Валентин 1981 г. Деви поръчва екзекуцията на 22 индуисти от високи касти, за да остмъсти за насилието, което е преживяла.
Въпреки че индийските власти отхвърлят твърдението, че тя е грабела от богатите, за да дава на бедните, действията й ся оправдани от хората от ниските социални прослойки, които дори я смятат за герой.
През 1983 г. отново влиза в затвора, този път за 11 години. Две години след освобождаването й е избрана за представител в Индийския парламент, като „защитник на слабите“.
Пулан Деви е застреляна пред дома си в Делхи през 2001 г., но и до днес хората говорят за геройството и стоическия й дух.
Салваторе Джулиано
Роден е в малкото и бедно градче Монтелепре в Сицилия през 1922 г. По време на Съюзническото настъпление в Сицилия през 1943 г., когато храната се набавя главно от черния пазар, Джулиано е хванат да прекарва чували със зърно. Той убива полицай, за да избегне ареста.
Така се превръща в беглец и създава банда от 50 обирджии, които се подвизават в планината и нападат богатите за храна и оръжия. Поради факта, че се отплаща на селяните доста щедро в замяна на информация, краде храна, за да я дава на гладните, и дава пари на болните възрастни жени, Джулиано е виждан от хората като Робин Худ.
Освен че предизвиква възхищение, той всява и страх: информаторите и враговете му са брутално убивани. Неговата популярност е унищожена, когато част от бандата му убива 11 селяни по време на празнество през 1947 г. Въпреки че по-късно вината е приписана на Сицилианската мафия, репутацията на Джулиано е вече опетнена и той повече не е смятан за Робин Худ.
Панчо Виля
Роден като Хосе Доротео Аранго Арамула на 5 юни 1878 г. той приема своя разбойнически псевдоним Франсиско Виля (умалително Панчо Виля). Той е не само разбойник, а и мексикански революционер, който се бори срещу репресивните режими на Порфирио Диас и Викториано Уерта.
Смята се, че неговата престъпническа кариера започва, след като застрелва мъж, обидил сестра му. Панчо Виля е описван като кръвожаден и безскрупулен убиец, но също така и като щедър човек, който прави дарения за сиропиталищата.
Според журналиста Джон Рид, който прекарва четири месеца в бандата на Виля в периода 1913 – 1914 г., редица народни песни, в които са описани подвизите на Панчо, са предавани сред местните. В тях се пеело как той и неговите хора взимат от богатите, за да дават на бедните.
Панчо Виля губи живота си през юли 1923 г., когато е убит докато шофира.
Вижте още:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!