В ъпреки че дълги години рождената дата на Иосеб Джугашвили, днес известен като Йосиф Сталин, е подправяна, са открити данни в църква в гр. Гори (дн. Грузия), които посочват, че е роден на 18 декември 1878 г.
До 1921 г. самият той вписва тази дата за своя рождена, но след като идва на власт я сменя 21 декември 1879 г., която се превръща и в официална за празнуване на рождения ден на лидера в СССР.
Сталин е роден в бедно семейство
И двамата му родители били крепостни селяни. Баща му, Бесарион, бил обущар, а майка му, Екатерина, била миячка и перачка.
Още в ранно детство баща му се пропива и някъде около 1883 г. ги изоставя с майка му.
През 1884 г. Иосеб боледува от едра шарка, която белязва лицето му завинаги, а само след година е блъснат от файтон и лявата му ръка остава трудно подвижна до края на живота му.
Като цяло животът на момчето бил доста несправедлив, което оставя белег върху съзнанието и личността му. Това са и предпоставките за силното му желание за величие и респект - най-после да бъде значим, комбинирани със студенокръвие, заради всичко лошо, което някой, някога му е причинил.
Майка му го изпраща да учи за свещеник
в Тфилис (дн. Тбилиси). Докато учи в семинарията, младият Сталин се запознава с марксизма и през 1898 г. става член на грузинската социалдемократическа организация „Месаме даси“.
Той така и не завършва обучението си. Вместо това е въвлечен в революционерските кръгове. Участва в работнически събрания в различни промишлени предприятия и оглавява социалистическа група в тифлиското железопътно депо.
Вижте още снимки на младия Сталин в нашата галерия
Всеки ден рискува да бъде арестуван, като помага с разпространяване на нелегална литература и ограбва влакове, за да подкрепя каузата на своя кръг.
През 1900 г. Сталин държи първата си реч на голямо събитие
- на първомайската демонстрация, а през август участва в мащабна стачка на железопътните работници. Стачката води до масови арести, а същата участ преследва и него.
За да се измъкне от властите прекарва следващите години в нелегалност, като използва псевдоними като Коба, Бесошвили, Чижиков, Нижерадзе, Иванович и разбира се - Сталин. През април 1902 г. все пак е арестуван, но поради факта, че издава нелегалния вестник „Бърдзола“.
Йосиф успява да докаже лоялността си към Ленин, след като остава верен на радикалното болшевишко крило след разцепването на социалдемократическата работническа партия. Това е причината лидерът поетапно да дава на Сталин дребни водещи постове в новото съветско правителство.
През 1922 г. Сталин е избран за поста генерален секретар на ЦК на КПСС
Той осъзнава, че трябва да се възползва от позицията си и започва да увеличава своето влияние като контролира всички срещи, определя дневния ред и прави така, че много хора да дължат поста си на него.
До момента, в който някой успява да се досети какво се случва, е вече късно – Сталин има своите поставени лица на правилните места, докато Ленин, единственият човек, готов да му се противопостави, е на смъртно легло и неспособен да говори.
Генералният секретар дори упражнява контрол върху това, кой посещава лидера, и ограничава посещенията му.
Сталин става ръководител на СССР през 1924 г.,
след смъртта на Владимир Ленин. Воден от желанието си за власт и уважение успява да се намести трайно в управлението на Русия и да наложи своите виждания. Възприема посланията на комунизма, но налага започналото по времето на Ленин тоталитарно и авторитарно управление.
По негово време се развиват тежката промишленост и енергетиката и се осъществява политика на активна и бърза индустриализация, за да може държавата да застане рамо до рамо с капиталистическите страни.
Режимът на Сталин води до много жертви
Броят им е оценяван различно. Според историка В. Н. Земсковте 642 980 души са разстреляни и около 600 000 умират в лагерите от глад и болести.
В годините преди Втората световна война Сталин провежда и Голямата чистка (1934 – 1938 г.), жертва на която стават членове на висшето ръководство. След войната независимо от стопанското разорение, разрухата и десетките милиони човешки жертви, над 2 млн. души са изпратени на заточение "за вечни времена".
Според повечето историци политиката на терор и репресии срещу хората в СССР под управлението на Сталин води до между 4 и 10 млн. жертви.
Сталин умира в официалната си резиденция,
където пребивава в следвоенния период, на 5 март 1953 г. Балсамираното му тяло е поставено в мавзолея на Ленин, където стои до 30 октомври 1961г. Тогава тялото на бившия съветски лидер е извадено от мавзолея и погребано в гробница, близо до стената на Кремъл.
Във видеото вижте 10 цитата на Йосиф Сталин:
Вижте още:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!