Д ържавният съвет по отбраната на Литва поиска да бъде върната наборната военна служба „заради геополитическата ситуация“, предадоха Ройтерс и ТАСС.
„Необходимо е да се укрепи отбранителният потенциал на Литва заради геополитическата ситуация. Поради това Държавният съвет по отбраната реши временно, за срок от пет години, да се възстанови задължителната военна повинност“, обяви президентката Далия Грибаускайте.
Предвижда се наборната служба да бъде върната от есента на тази година и за пет години да се подготвят около 16 хил. бъдещи резервисти. „Това ще ни позволи напълно да окомплектоваме подразделенията, които сега са попълнени само наполовина“, отбеляза Грибаускайте.
За да влезе в сила, решението трябва да бъде утвърдено от литовския парламент и според експерти това най-вероятно ще се случи.
Наборната служба в страната бе отменена през 2008 г.
През по-голямата част от XX век Литва бе част от Съветския съюз, заедно с Латвия и Естония. След обявяването на независимост през 1991 г. трите страни побързаха да се присъединят към НАТО и Европейския съюз, напомня Ройтерс.
Литва изпитва все по-големи тревоги от поведението на Русия, не само заради близостта ѝ с руския анклав Калининград, където през декември имаше руски военни маневри с участието на 9000 военни и 55 бойни кораба. Някои наблюдатели предупреждават, че така, както постъпи в Украйна, Русия може да всее нестабилност в балтийските държави с помощта на рускоезичните малцинства, на енергийната политика или кибервойната, за да подложи на изпитание способността на НАТО да защитава по-малките страни в съюза, посочва Ройтерс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!