"Няма деление на добри и лоши българи зад граница. По сегашния закон, който влезе в сила, във всички страни от ЕС ще се гласува в градовете, в които има дипломатическо представителство. Извън Европейския съюз в градовете, в които има 100 души, подали заявление за образуване на секция, се образува. Няма проблем. Къде е проблемът, назовете го".
Така съпредседателят на Патриотичния фронт и лидер на ВМРО коментира пред "Здравей, България" по Нова ТВ скандалите около приемането на новия Изборен кодекс.
Последният от които вчера с отхвърлянето на ветото на президента в частта за гласуването на българите в чужбина.
Вчера Народното събрание отхвърли ветото на президента със 135 гласа „за", 27 депутати гласуваха "против", а трима се въздържаха. Така управляващата коалиция оцеля, след като по-рано Патриотичният фронт заплашваше да напусне властта при отпадане на текстовете, които са лансирали. „За” преодоляването на президентското и в подкрепа на текстовете от закона гласуваха 80 народни представители от ГЕРБ, 12 от Реформаторския блок, 17 от Патриотичния фронт, 14 от Българския демократичен център, 11 от „Атака” и 1 независим депутат.
„В чужбина адресна регистрация няма. В Турция има 350 000 – 400 000 души с български паспорти. Само че по-голяма част от тези хора не говорят български език и имат двойно гражданство. На изборите през 2014 г. 51% от подадените гласове в чужбина са подадени извън Турция. Останалите 49% идват от гласовете в Турция”, заяви Каракачанов. Той допълни, че в Лондон, Берлин и Париж е основният проблем, но той може да бъде поправен.
Каракачанов предлага да има
до 35 секции за всяка една държава по света, извън консулствата и посолствата.
Ще бъде намалена бройката на хората, които могат да помолят да бъде открита такава секция – от 100 на 60 души.
Президентът Росен Плевнелиев наложи вето на текстовете на Изборния кодекс, с които изборни секции извън страната могат да се отварят само в дипломатическите служби на България - консулства и посолства в градовете с население над 1 млн. души извън ЕС. Предложението за тези промени беше направено от парламентарната група на Патриотичния фронт. Във връзка с приетите промени българи живеещи извън страната организираха протести в различни държави, а съпредседателят на ПФ дори ги нарече "псевдосънародници".
Омбудсманът на България Мая Манолова организира срещи между представителите на българите в чужбина с министър-председателя Бойко Борисов и представители на Патриотичния фронт.
Миналата седмица - вторник, имаше и спешни срещи в парламента между партньорите в управлението, но без АБВ. Часове след това хората на Георги Първанов заявиха, че напускат властта, а вицепремиерът и социален министър Ивайло Калфин подаде оставка.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!